Врање, град са душом – шта му недостаје да постане категорисано туристичко место

Од почетка године Врање је посетило више од 30.000 туриста – 12 одсто више у односу на претходну. Евидентирано је готово 108.000 ноћења, што је један од критеријума да град постане категорисано туристичко место. Градско веће предложило је да се образује Радна група за прикупљање података о целокупној инфрастуктури.

Туристи воле приче, легенде а Врање их има. Једна од познатијих је о Белом мосту, симболу љубави између Туркиње и Србина из 19. века. То је и споменик културе.

"Врање је место укрштања природних и антропогених туристичких мотива. Први акценат је на културно-историјским знаменитостима које град има. Врање је град који има душу, каже Небојша Ристић, туризмолог Туристичке организације Врања.

Уз ту крилатицу која промовише град, Врање је познато и као родно место књижевника Боре Станковића. Музеј-кућа и амбијентална целина у том делу града незаобилазна је станица за туристе. Под заштитом је државе, као и зграда Народног музеја, у којој је стална етнолошка поставка предмета из 19. и 20. века.

"Утисци су веома позитивни када обиђу наш музеј. Њих занимају одећа, како су се облачили мушкарци и жене некада, предмети из покућства", наводи Александра Манчев Јазиковић, историчарка Народног музеја Врања.

Туристи из Словеније и Турске кажу да радо долазе у Врање и да су већ трећи, четврти пут у овом граду са југа Србије.

"Врање нуди туристима, они воле ресторане, кафиће, тога има напретек. Могло би да се дода још нешто од културних садржаја, и за туристе, и за нас мештане."

Туриста у просеку борави у Врању три, у Врањској бањи осам дана. Постоји пет сеоских туристичких домаћинстава, више хостела и преноћишта, од ове године два хотела. Архитектонски препознатљиво здање у центру града, од априла бележи 3.500 гостију са шест континената.

Хотел "Војвода Путник" једини у Врању спреман за групне посете

Шеф рецепције у хотелу "Војвода Путник" у Врању Растко Белић напомиње да су у том угоситељском објекту анализом тржишта утврдили да не постоји ниједан други хотел или објекат који може да прихвати групне посете. “Тако да је овај хотел оријентисан на групне посете, пријем пословних људи, али и туриста”, додаје Белић.

Менаџерка продаје у том хотелу Марија Јовановић указује на то да поред смештаја могу да организују радионице или семинаре, што погодује клијентима који нису из града.

По броју ноћења и организованих долазака, туристичкој инфраструктури, Врање се квалификује за туристичко место. Радна група која ће бити формирана треба да утврди у каквом је стању општа комунална и саобраћајна инфраструктура, како би у наредних годину дана био послат захтев ресорном министарству.

"Уколико се покаже да нешто недостаје што је обавезни елемент и критеријум, свакако ће се радити на томе да се испуни у периоду пред нама јер погодности постојања категорисаног туристичког места су бројне”, наглашава Ана Костић, саветница за послове туризма у градској управи Врања.

Статус категорисаног туристичког места подразумева бољи положај када се финансирају и реализују пројекти, повећање остварених прихода на основу боравишних такси, допринос одрживом развоју туризма. У Србији тај статус имају 23 места.

уторак, 22. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом