уторак, 22.07.2025, 14:42 -> 15:06
Извор: Tanjug/Reuters/New York Post
САД се званично повукле из Унеска
Сједињене Америчке Државе саопштиле су да су се повукле из Организације Уједињених нација за образовање, науку и културу (Унеско), оценивши да даље чланство није у националном интересу.
Портпаролка Стејт департмента Тами Брус навела је да Унеско промовише подељене друштвене и културне агенде и придаје превелик значај Циљевима одрживог развоја Уједињених нација, глобалистичкој идеолошкој платформи за међународни развој која је у супротности са нашом спољнополитичком стратегијом 'Америка на првом месту'", рекла је портпаролка Стејт департмента Тами Брус, преноси Ројтерс.
Раније је Њујорк пост писао о могућем повлачењу Америке из ове специјализоване агенције Уједињених нација, позивајући се на изворе из Беле куће који су као разлог повлачења наводили антиамеричке и антиизраелске ставове организације, као и "воук" агенду.
Трамп је још у фебруару ове године наложио спровођење анализе чланства САД у Унеску, са посебним нагласком на испитивање потенцијалног антисемитизма и непријатељских ставова према Израелу унутар организације, навео је званичник Беле куће.
Оптужбе за наводну пропалестинску и прокинеску пропаганду
Након завршетка анализе, америчка администрација изразила је забринутост због, како се наводи, пристрасности Унеска у корист Палестине и Кине, као и због спровођења политика у области различитости, равноправности и инклузије које су, према мишљењу Беле куће, у супротности са интересима америчког народа.
"Председник Трамп повући ће САД из Унеска, који подржава подељене и друштвено контроверзне циљеве који немају додирне тачке са здравим разумом и вредностима за које су се амерички грађани изјаснили на изборима у новембру", рекла је заменица портпарола Беле куће, Ана Кели. Међу спорним активностима Унеска, администрација САД посебно је истакла објављивање приручника за борбу против расизма 2023. године, као и иницијативу из 2024. године под називом "Трансформинг Менталитиз", која се фокусира на преиспитивање мушких ставова о родним питањима, нарочито о "штетним родним нормама".
Такође се критикује и извештај о видео-играма из 2023, у којем се игре посматрају као потенцијално средство за промовисање родне равноправности и сузбијање дискриминаторног понашања. САД такође оптужују Унеско да преко свог Извршног одбора спроводи "антиизраелске и антијеврејске одлуке", међу којима се издваја одлука о проглашењу јеврејских светилишта за "палестинску светску баштину".
Званичници Беле куће наводе да организација редовно користи изразе да је "Палестина окупирана територија", док, како тврде, не износи критике на рачун Хамаса.
Њујорк Пост наводи и да је Трамп већ повукао САД из Унескоа 2017. године из истих разлога, док су САД први пут напустиле ову организацију 1984. године за време председника Роналда Регана, који је тада оптужио Унеско за "екстремну политизацију", "непријатељство према слободном тржишту и штампи", као и за "неконтролисану потрошњу буџета".
Повратак САД у Унеско уследио је 2003. године за време председника Џорџа Буша Млађег, док је председник Џо Бајден поново успоставио чланство 2021. године.
Упркос могућем америчком напуштању, Унеско је раније саопштио да данас у мањој мери финансијски зависи од САД него раније – тренутно амерички допринос чини око осам одсто укупног буџета организације, док је у време претходног повлачења износио око 20 одсто.
Коментари