среда, 04.02.2009, 18:00 -> 20:04
Најпотребнији краткорочни кредити
Владин пакет антикризних мера привредницима нуди три врсте повољних кредита. Из тог пакета најпотребнији краткорочни кредити уз камату 5,5 одсто.
Пакет Владиних мера за превазилажење последица светске финансијске и економске кризе привредницима нуди три врсте повољних кредита.
Уредбу која одређује критеријуме за њихово одобравање, Влада би требало да усвоји сутра. Највећа новина у том пакету су краткорочни кредити за ликвидност, који су обично и најскупљи, али уз субвенцију из државне касе, сада је за њих камата најнижа - 5,5 одсто.
Чачански произвођач опреме за путеве, осим извоза на европско, први пут има договорену испоруку и на афричко тржиште.
Кажу да ће краткорочни кредит сигурно узети. У условима кризе, када плаћање испоручене робе касни, то је прави лек за одржање ликвидности предузећа
"Не треба губити време, ако добро наступимо са првим кварталом онда ће цела година бити успешна", каже директор УНИПРОМЕТ-a Чачак Зоран Бојовић.
Уз две милијарде динара буџетских пара, камата на ове кредите спуштена је на 5,5 одсто.
Очекује се да банке по тим условима привреди позајме 40 милијарди динара. Иако банка одлучује ко ће добити кредит, јер она и сноси ризик кредитирања, привредници ће морати да поштују и критеријуме које прописује Влада.
"Уколико неко отпусти раднике њему ће се повући субвенција и платиће кредит по тржишној, реалној стопи", каже министар економије Млађан Динкић.
Да би што више предузећа добило шансу да узме краткорочни кредит, одређени су и лимити тих позајмица.
Тако предузетници могу да рачунају на кредите до 20.000, мала предузећа на 50.000 а средња 500.000 евра. Велике фирме, уз једногодишњи рок отплате, могу да добију и два милиона евра.
Економисти сматрају да је кључна мера подстицаја банкама да кредитирају привреду, то што сада не морају да остављају обавезну резерву, ако новац из иностранства повлаче за ове кредите.
"Банке у том смислу имају повољност да та средства окамаћују а не као до сада остављају 40 одсто девизним резервама", каже економиста Миладин Ковачевић.
Привредници ће на располагању имати и дугорочне кредите за инвестиције, преко Фонда за развој са каматом око 6 одсто. За те намене из буџета је издвојено 5 милијарди динара, 70 одсто средстава обезбедиће банке.
У државном антикризном пакету, тешком 122 милијарде динара, више од трећине средстава обезбеђено је кредитима из иностранстава, одобреним за мала и средња предузећа.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар