четвртак, 17.07.2025, 10:30 -> 16:55
Извор: РТС
Цене квадрата расту, гараже скупље и од стана – да ли купити сад или сачекати
Како у Београду, тако и у другим градовима Србије цене некретнина не престају да расту. Истовремено, потражња за становима не јењава, а број издатих дозвола за градњу је у паду. Консултант за некретнине Милић Ђоковић истиче да у наредном периоду неће доћи до стагнације цена и да све тенденције показују да ће цене наставити раст бар у домену инфлације евра. Саветује грађане који намеравају да купе некретнину да то сада и ураде.
Последњи подаци Републичког завода за статистику показују да је у мају издато мање грађевинских дозвола него у истом периоду прошле године, нешто више од 2.200 дозвола, а то је смањење за 9,5 одсто.
Консултант за некретнине Милић Ђоковић истиче да ће бити мање градње, што апсолутно значи да ће бити и мање готових станова. А у условима исте потражње, а не веће, то ће довести до повећања цена некретнина, због чега саветује да се сада и купују.
"Мој савет је увек куповати сада кад се може, јер нити ћемо бити млађи, нити ћемо имати већу кредитну способност, нити ће нам бити мање плате, треба да нам буду веће плате. Цене некретнина, нажалост, не прате раст наших плата, али је једноставно тако у свету", наглашава консултант.
Које су некретнине најтраженије
Када је реч о престоници, Београд је подељен на 11 зона, тако да је просечна цена у глобалу од 2.500 евра по квадратном метру, али ако је нека градска локација у центру, цена је је између 3.500 и 4.500 евра. Ипак, указује да се на периферији станови могу купити и за 1.700-2.000 евра по квадрату.
Посебно истиче да су се цене станова и гаража изједначиле, па чак и квадрат гараже буде скупљи.
"Тако да имате гараже које коштају 40, 50, 60.000 евра. Најскупља гаража је продата за 72.000 евра. Просечна гаража је између 25.000 и 40.000 евра, а траже се свуда. Значи, буквално нема простора у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Новом Пазару, Ужицу, Лозници, то су градови где, ако се појаве гараже, оне се продају по цени по којој се траже. Значи, буквално нема погађања. Тражите 30.000 евра, добијете 30.000", каже Милић Ђоковић.
Додаје и да је гаражна рента одлична, јер се добро зида, добро се издаје и нема трошка око њеног одржавања.
Где млади могу да купе први стан
Саветује младима да при куповини првог стана слушају професионалце, јер је најтеже наћи некретнину. Зато је важно да контактирају са агентима за некретнине, склапају с агенцијама уговоре о посредовању и плате ту услугу.
За куповину првог стана препоручује Миријево, Батајницу, Борчу, Железник, Сремчицу, Видиковац, Миљаковац, јер на тим локацијама може пристојно да се живи и цене, како каже "не лудују".
"Не може да вам први стан буде на Врачару, Старом граду, Савском венцу. То једноставно није реално. Значи, треба да будемо реални, ипак је то први стан. Први ауто нам је била 'пеглица' или 'југо'. Савет – будемо реални", поручује Милић Ђоковић.
Када се може очекивати стагнација цена
Истиче да све тенденције показује да ће цене наставити раст бар у домену евроинфлације плус нека номинална зарада. Стагнација цена се ускоро не очекује, што показују тренутни индекси.
"Доста зависи и од политичке ситуације, развоја међународних односа, рата, да ли ће се завршити Украјина, Русија, да ли ће се завршити Блиски исток, колика ће бити цена нафте, колика ће бити цена гвожђа, цена радне снаге, миграција радне снаге, долазак странаца код нас који раде и тако даље. Има много фактора. Наше тржиште некретнина је врло сензитивно тржиште, релативно мало са 100.000 промета", објашњава консултант.
Указује да се не може озбиљна пројекција радити на дужи период, али у наредних шест месеци до годину дана сигурно неће доћи стагнације цена некретнина и сигурно се наставља раст, закључује Милић Ђоковић.
Коментари