Читај ми!

Академик Мехић за РТС: Пољопривредници немају разлог да крију животиње заражене афричком кугом

Због афричке куге свиња од почетка године у Србији је еутаназирано  911 грла. Последњих десет дана захватио нас је нови талас активних жаришта и то у Мачванском, Подунавском и Западнобачком округу. Академик и професор Пољопривредног факултета у Земуну Цвијан Мехић каже за РТС да број оболелих животиња за сада није алармантан. Наглашава да се са вирусом можемо изборити без већих последица по сточни фонд ако се на фармама буду поштовале биосигурносне мере, али и да мора да се сузбије шверц нерегистрованих грла.

Последњих десет дана имамо нова жаришта афричке куге свиња, али тренутно, ситуација није алармантна, каже за РТС академик Цвијан Мехић. Каже да су кривци за ширење заразе непоштовање биосигурносних мера, али и нелегална трговина нерегистрованим животињама.

"Највећи проблем наших одгајивача је што многи нису схватили озбиљност ситуације. Не знам колико су одгајивачи схватили да на уласку у њихово двориште мора да постоји дезобаријера. Да гости који им долазе не треба да иду у производне објекте. Да радници и они треба да облаче чизме и радна одела која су специфична и чиста. Кад излазе из производног објекта да морају то да скину и после обуку чисто", истиче академик Мехић и напомиње други проблем, нелегалну трговину.

Како каже и поред обавезе регистровања и обележавања животиња на фарми, један значајан број животиња није обележен.

"Ако се те животиње стављају у промет, и ако није процедура промета направљена, онда се болест овако брзо шири. То раде накупци. Ви не смете да транспортујете животиње уколико нису ветеринарске станице које су надлежне за тај регион издале здравствено уверење и пасош који ће да прати те животиње", каже Мехић и наводи да је за сузбијање сивих токова надлежна инспекција Министарства пољопривреде.

Напомиње и да је за сузбијање афричке куге свиња јако важно да пољопривредници не крију да се на њиховом газдинству појавила болест. Да сами не спаљују и не закопавају угинуле животиње.

Академик Мехић, који је уједно и стални судски вештак, истиче да је у претходном таласу болести установио да пољопривредници немају разлога да сумњају у сарадњу са надлежним службама.

"У претходном таласу је еутаназирано 78-80.000 грла. Ја сам тада имао захтеве адвоката да размотрим тужбе неких домаћина. Међутим, морам да похвалим комисију која је радила процену, да су врло реални били, ја нисам имао шта да додам, врло су реално проценили и све категорије су исплаћене", рекао је академик Мехић, који се нада да ће и нови случајеви који су у обради бити третирани на исти начин.

петак, 18. јул 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом