Како послују компаније из "пореских рајева"
Скривање богатства светске елите у "пореским рајевима" и објављивање докумената под називом "Рајски папири", у жижи је јавности. У папирима се откривају везе 120 политичара из око 50 земаља са офшор компанијама, а међу њима место су нашли и српски милионери. У папирима се виде легална пословања преко офшор компанија и фондова, а спомињање било чијег имена не упућује на то да је неко кршио закон. Ипак, сама чињеница да је овакво пословање легално не значи да је истовремено и морално, каже за РТС порески експерт Андрија Јовичић.
Како ствари стоје, пословање у офшор компанијама бива врло атрактивно за одређене групе људи из разлога што су ти "порески рајеви" конципирани тако да се плаћа најмањи износ пореза и да се по правилу не пита за порекло богатства које се стиче, рекао је Андрија Јовичић за РТС.
"Офшор подразумева да предузећа која су основана у тим земљама, које су такозвани 'порески рајеви', не могу да обављају привредну и трговинску делатност у тим земљама. Дакле, могу у свим осталим земљама у свету, али у тим не могу", каже порески експерт.
Наводи да постоји листа земаља које представљају такозване "пореске рајеве" и да је овакво пословање легално.
"Морам да кажем да је ОЕЦЕ ДЕ утврдио листу земаља и да је у наше законодавство пренета та листа од 51 земље коју је 2012. објавио Службени гласник. Рецимо, ту спада и Монако, и Монтекарло, и Лихенштајн, и Хонгконг. То је легално, али ако послујете са неком фирмом из тих земаља, односно ако нека од фирми из тих земаља вама пружа неку услугу, дужни сте да платите порез у Србији од 25 одсто", наводи Јовичић.
Истиче да су главни мотиви за оснивање офшор компаније минимална контрола прихода и минимални износ пореза на добит.
"Морам да кажем да у прописима скоро свих земаља постоје прописи о спречавању прања новца и финасирања тероризма, где се трансакције које су повезане са овим компанијама посебно посматрају, посебно анализирају. Банке, ревизори, адвокати, рачуновође и они који се баве прометом некретнина такође су обавезни да трансакције које се односе на компаније у такозваним 'пореским рајевима' то пријаве управи за спречавање прања новца", истиче Јовичић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар