субота, 26.09.2009, 12:27 -> 16:33
štampajГ20 за нову равнотежу светске привреде
Оштрија контрола финансијских тржишта како се глобална економска криза не би поновила, најважнија одлука састанка лидера групе 20 индустријски најразвијенијих земаља у Питсбургу. Еколошки активисти незадовољни јер се нису разматрали начини помоћи неразвијенима у борби с глобалним отопљавањем.
Лидери групе најразвијенијих земаља, закључили после састанка у Питсбургу, да је оштрија контрола финансијских тржишта најважнија, како се економска криза не би поновила.
Светски медији преносе речи британског премијера Гордона Брауна да би Г20 требало да постане главно координационо тело међународне привредне политике, односно "кључна међународна организација" која ће се бавити економским питањима.
Немачки радио "Дојче веле" оцењује да се "до сада на Г20 гледало као на групу која представља могућност за окупљање министара финансија и размену мишљења о економским темама", али да, откако је ове године Британија преузела председавање том групом, "њен значај све више добија на тежини".
Чланице Г20 у Декларацији скупа изјасниле су се за оштрију контролу берзи, за повећање резерви капитала банака и ограничење бонуса менаџера, који ће убудуће зависити од дугорочног успеха њихових финансијских организација, а не од краткорочних високих профита.
Амерички министар финансија Тимоти Гајтнер прецизирао је да је плате и бонусе у банкарском сектору потребно ограничити пре краја године.
"Постигли смо договор о реформи ММФ-а, како би се мањим земљама дала већа могућност управљања у тој институцији, рекао је Жозе Мануел Барозо председник Европске комисије.
Ригорознија контрола понашања великих банака
Водеће светске економије окрећу се новој економској политици и тврде да је дошао крај ере рискантног понашања великих банака, преноси Би-Би-Си и цитира речи Брауна да ће се убудуће ригорозније контролисати банке и да "више нема повратка на стара, лоша времена".
Индустријски развијене земље су одлучиле да ојачају сарадњу, тако што ће имати увид у начин пословања својих партнера и међусобно процењивати колективне послове, уз помоћ ММФ-а. Г20 се нада да ће такав процес међусобне процене постати главни форум за привредну сарадњу на светском нивоу.
Амерички председник Барак Обама рекао је да је постигнут договор да се остане при програмима државне помоћи, како би се осигурао опоравак светске економије.
"Финансијска тржишта су поново оживела и ми смо спречили да се криза даље прошири. Ипак, сви знамо да има још доста тога да се ради", рекао је Обама, који је био и домаћин скупа у Питсбургу. Додао је да је координисаном акцијом спречен губитак неколико милиона радних места и да је свет враћен на пут економске одговорности.
"Идући напред, не можемо више толерисати економију банкротства која је била карактеристика прошлости", изјавио је Обама.
Следећи домаћин самита група Г8 (индустријски најразвијенијих земаља света) и Г20 ће, у јуну 2010. године, бити Канада, док ће наредни самит Г20 бити одржан у Јужној Кореји, у новембру следеће године.
Постепено укидање субвенција за нафту
Представници највећих светских економија договорили су се да постепено укину субвенције за нафту и остала фосилна горива, која доприносе емисији угљендиоксида, у оквиру напора света да се избори са глобалним загревањем.
Међутим, Г20 се није детаљније позабавила питањем финансијске помоћи земљама у развоју да се изборе са климатским променама, што је један од услова за успешно окончање преговора о новом глобалном климатском договору, које треба да замени сада важећи Протокол из Кјота.
Протоколу важност истиче 2012. године, а његов наследник требало би да буде формулисан на састанку у Копенхагену, заказаном за децембар 2009.
Према подацима које је изнео Ројтерс, годишње се у свету неких 300 милијарди долара потроши на субвенционисање цена горива, чиме се поспешује њихова потрошња, а тиме и емисија штетних гасова.
Јучерашњи договор - који су подржали сви учесници самита, укључујући и Русију, Индију и Кину - британска агенција оцењује као победу америчког председника Барака Обаме, чији је кредибилитет као борца против климатских промена, угрожен слабим изгледима да Сенат до децембра усвоји закон о смањењу емисија СО2.
Елиминисање субвенција на фосилна горива до 2020. године смањило би емисију гасова са ефектом стаклене баште за 10 процената до 2050, израчунала је Међународна агенција за енергетику.
Еколошки активисти су поздравили тај потез Г20, али су изразили незадовољство чињеницом да ништа није одлучено о помоћи неразвијеним да се изборе са глобалним отопљавањем.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар