субота, 26.09.2009, 12:23 -> 14:29
štampajЈош бржи стечајни поступак
Државни секретар Министарства економије Небојша Ћирић рекао да би Министарство економије до краја године требало да одлучи колико предузећа треба да оде у стечај или ликвидацију. Предложен нови нацрт закона који додатно убрзава процедуру изласка из стечаја.
Анализирајући ситуацију у великом броју друштвених фирми, Министарство економије би до краја године требало да одлучи колико још предузећа треба да оде у стечај или ликвидацију, изјавио је државни секретар Министарства економије Небојша Ћирић, указавши да су рачуни око 60.000 фирми у блокади.
"Оне фирме које немају перспективу морају да оду у стечај" рекао је Ћирић Танјугу и додао да се "барата" податком да су рачуни око 60.000 фирми у Србији у блокади, од којих су око 40.000 рачуна предузетника и самосталних трговинских радњи, а око 20.000 хиљада су предузећа, од којих је око 16.000 у блокади две или три године.
Ћирић је објаснио да су то практично "фирме љуштуре" које више не раде, или се ради о фирмама која се бави неким радњама, за које се претпоставља да нису у складу са законом.
Према његовим речима, Министарство економије предложило је нови нацрт закона о стечају који, осим додатног убрзања и поједностављења процедуре, дефинише и могућност бржег и ефикаснијег изласка из стечаја кроз процес реорганизације предузећа.
Допринос бољем привредном амбијенту
У прилог томе, Ћирић је најавио да ће измењени закон о стечајном поступку допринети много бољем привредном амбијенту и бољим условима пословања у привреди Србије.
Подсетио је да је Закон о стечајном поступку, који је усвојен пре неколико година, довео до скраћења стечајног поступка у Србији са седам на три године, а да би усвајањем измењеног закона о стечају, тај период требало да буде смањен драматично, за два до три пута.
"Кроз нека нова техничка решења доћи ћемо у ситуацију да можемо да кажемо да смо прилично 'очистили' привредни амбијент у Србији," сматра Ћирић.
Најавио је да ће измењеним законом о стечајном поступку бити уведено правило аутоматског одласка под стечај компанија које су у блокади три године, а од 2012. године и оних фирми које су у блокади годину дана.
Ћирић је подсетио да је у јулу започет процес чишћења привредног система, где је око 300 друштвених и мали број предузећа у "надлежности Акцијског фонда" отишло у стечај и ликвидацију.
Према његовим речима, ради се о предузећима која су имали једног или неколико запослених, која нису имала никакве билансе и која су била у блокади неколико година.
Ћирић је указао на чињеницу да је измењени закон о стечајном поступку рађен у сарадњи са страним консултантима и да је у потпуности хармонизован са Европском унијом и са најбољом праксом у свету.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар