среда, 05.02.2014, 19:30 -> 14:17
štampajЗамка дозвољеног минуса
Дозвољени минус у Србији по текућем рачуну најскупљи у Европи. Камате и до 45 одсто. Гувернерка Јоргованка Табаковић препоручује банкама да смање камате. За знатније смањење камата потребно је, тврде банкари, да пре свега инфлација дуже време буде ниска и стабилна и да се смањи број ненаплативих кредита.
Звучи нелогично али је истинито: минус по текућем рачуну је најскупља позајмица, а највише се користи. Док стручњаци упозоравају да се његовим претераним коришћењем само заваравамо живећи преко сопствених могућности, гувернерка Јоргованка Табаковић каже да је то за многе нужда и препоручује банкама да смање камате.
Цене расту, а плате у најбољем случају стагнирају. Решење те неједначине за већину је трошење онога што немају, односно одлазак у минус по текућем рачуну.
Камата на дозвољени минус је и до 45 одсто годишње. Они који касне са отплатом дуга, а тренутно их је око 300.000, плаћају и двоструко више. То је за већину грађана нужда, сматра гувернерка и банкама поручује да би дозвољени минус требало да буде јефтинији.
"За Народну банку је неприхватљиво да банке преко високих камата покушавају да надокнаде друге губитке узроковане ненаплативим кредитима, односно лошим проценама и ризичним пласманима", наводи гувернерка НБС-а.
Иако је од препоруке гувернерке прошло неколико недеља, банке нису реаговале.
Зоран Петровић из Рајфајзен банке каже да то питање за сада није на дневном реду.
"Реч је о производу који је доступан грађанима од 0 до 24, дакле, он може да користи те паре када год пожели, то такође има цену и чињеница је да имамо висок ниво ненаплативих кредита у банкарском систему", каже Петровић.
За знатније смањење камата потребно је, тврде банкари, да пре свега инфлација дуже време буде ниска и стабилна и да се смањи број ненаплативих кредита. Међутим, упућени кажу - већ сад би могло нешто да се учини.
"Код дозвољеног минуса мислим да је гувернерка у праву - да би банке имале простора а нема ни толико ризика. Ризик у сектору становништва је релативно стабилан, учешће ненеплативих кредита се не мења и становништво је најсолиднији клијент наших банака", каже економиста Бошко Живковић.
Према његовим речима, каматне стопе на дозвољене минусе су екстремно високе.
Није нека утеха, али дозвољени минус је свугде најскупља позајмица. У сваком случају, не би требало да се користи стално нити до максимума дозвољеног износа прекорачења. А ако сте већ упали у то врзино коло из којег не можете да се извучете, решење да покријете минус могао би бити кредит за рефинансирање на који су камате знатно ниже.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар