У пожарима страдало више од 160 кућа, Црвени крст помаже угроженим домаћинствима

Угашени су сви пожари у Србији. Стање елементарне непогоде је на снази у пет градова и 11 општина. Комисије за попис штете су на терену. Утврђено је да је пожарима захваћено 800 хектара шуме и мање од 100 хектара ораница. Заседао је кризни штаб.

Пожари на југу Србије угашени су и под контролом су, саопштавају надлежни. Почело је рашчишћавање, а конкретни радови на подручју пет градова и 11 општина, где је проглашена елементарна непогода, очекују се следеће недеље.

Екипе Црвеног крста помажу у Прокупљу, Куршумлији, Житорађи, Блацу, Крушевцу, селима у околини Крагујевца и на територији Косова и Метохије. До сада је упућено у око 90 домаћинстава више од две тоне хуманитарне помоћи, конзервиране хране и воде.

"Помагање овог становништва захваћеног пожаром ће бити у две фазе. Прва фаза је сада акутна фаза и збрињавање људи тренутно после настанка пожара али, богами, збрињавање њихово траје у дужем временском периоду касније, јер ће бити потребно изградити те домове. обновити сточни фонд, обновити пољопривредне засаде", навео је др Драган Радовановић, председник Црвеног крста Србије.

Тешка ситуација у околини Вучитрна, Пећи и Зубиног Потока

Поводом тешке ситуације после пожара у селима у Вучитрну, Пећи и Зубином Потоку, у јужној српској покрајини, Епархија рашко-призренска упутила је позив да се што пре нормализује снабдевање електричном енергијом.

Позив и хуманитарним организацијама, фондовима, црквеним заједницама и људима добре воље да, у складу са могућностима, организују прикупљање помоћи за породице које су у пожарима све изгубиле.

"Породице које су после страдања 1999. поново изградиле своје домове, сада су поново остале без крова над главом. Многи старији и најугроженији становници изгубили су не само куће већ и мале личне драгоцености које никаква обнова не може надокнадити. Мештани су са горчином сведочили да су им домови сада изгорели по други пут у једном поколењу, што је додатно продубило трауме и сећања на прогонство", наводи се у саопштењу Епархије рашко-призренске.

У једном дану било и око 800 активних пожара

Број ванредних догађаја у односу на исти период 2024, повећан је за 104 одсто, рекао је министар полиције на Седници кризног штаба. Припадници Сектора за ванредне ситуације обезбедиће осам резервоара за воду, по 1.000 литара, општини Сврљиг, али и по потреби другим локалним самоуправама.

"За 187 одсто је повећан број пожара и експлозија, а највеће повећање - 284 одсто забележено је на пожарима на отвореном простору. И као што смо јавно рекли, било је 628 интервенција на пожарима на отвореном простору, с тим што је број активних пожара, по проценама нашег Сектора, био и већи, негде око 800. Причамо о једном дану, о 7. јулу", навео је Ивица Дачић, министар унутрашњих послова.

Министарка заштите животне средине Сара Павков обишла је планину Маљен и Тометино Поље. Од "Србијашума" очекује, каже, да у најкраћем року процени штету и мере за обнову оштећеног подручја. Предлаже предузимање ургентних мера за смањење броја пожара на депонијама.

"Министарство ће започети анализу педолошких профила у координацији са Србијашумама, како бисмо тачно знали на којим локалитетима у будућности треба да буду засађене које врсте, оне које су отпорније, не само на велике суше и негативан утицај климатских промена, него и на потенцијалне пожаре", навела је Сара Павков.

Мере превенције од велике важности

Влада Србије усвојиа је Уредбу по којој су утврђене мере за помоћ оштећенима, али и за спречавање таквих пожара.

"Трансформацијом система из реактивног у проактивни, где бисмо ми у проактивној фази на време идентификовали све ризике, на време уз помоћ различитих превентивних мера били у стању да брзо идентификујемо пожар у почетној фази, који се може угасити са једном чашом воде", рекао је Владимир Цветковић, професор Факултета безбедности.

Привредна комора Србије упутила је позив компанијама да се укључе у прикупљање помоћи за угрожено становништво Топличког и Шумадијског округа, погођено пожарима. Отворен је мејл и динарски жиро рачун Поштанске штедионице: 200-2278590101868-55.

"Тренутно се скупљају информације шта је оно што је потребно и да ћемо већ у току следеће недеље имати и прве ствари које ће бити реализоване на терену", навео је.Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије.

У погођеним подручјима потпуно или делимично уништена су 162 стамбена објекта, пописом штете утврђено је да су пожари захватили нешто више од 800 хектара шуме и око 100 хектара ораница.

субота, 12. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом