недеља, 01.02.2009, 13:27 -> 19:08
štampaj"Рањени орао" као мелем на рану
Милионима телевизијских гледалаца у Србији, РТС је поново прошле седмице понудио да изражени рацио, обиље сарказма и животну бездушност садашњице, бар на кратко, замене искреношћу и суптилним заплетима серије "Рањени орао" урађену по истоименом делу српске списатељке Милице Јаковљевић, оцењују стручњаци у разговору за Танјуг.
Не памти се да је нека серија у скорије време забележила већу гледаност, па је то разлог да се реприза у ударним терминима, после телевизијског Дневника.
Стручњаци и редитељ Здравко Шотра, чини се, нису изненађени да је један лаки роман попут популарних "љубића" успео да грађанима надомести управо оно што им недостаје - романтичност, емоцију, топлину дома и још понешто чега у данашњој свакодневици нема.
Више је разлога што народ воли да гледа серије попут "Рањеног орла" која говори о домаћим проблемима, сматра психолог Жарко Требјешанин.
"Данашњица је рационална, пуна сарказма и бездушности, а живот је усмерен ка успеху и заради, тако да народ чезне за романтизмом, жељан топлине, рекао је Требјешанин Танјугу.
Требјешанин сматра да серија "Рањени орао" представља "неку врсту одушка и сатисфакције грађанима", као и да није био сигуран "да ли и како може серија рађена по роману Милице Јаковљевић Мир-Јам да делује на грађане".
Искрено и без псовки
Културолог Зорица Томић сматра да серију "Рањени орао" карактеришу искреност у комуникацији која данас није заступљена у животу, посебно у партнерским односима.
"Тема серије је универзална, занимљива и сентиментална, показује постојање грађанске Србије између два рата, а грађани воле домаћу продукцију", рекла је Томићева.
ТВ критичарка Бранислава Џунов примећује да је "право освежење" у серији то што нико не псује, а ликови говоре лепим, правилним језиком.
Џунов је навела да се публици увек допада прича која делује наивно, а у ствари то није.
"Публику је серија привукла и зато јер заговара породични живот који мора да се негује и очува", оцењује позната ТВ критичарка.
Породица за срећан крај
Џунов сматра и да је "Рањени орао" пробудио осећања код гледалаца, јер се стиже до срећног краја упркос грешкама, а главна јунакиња за своје поштење добија награду - породицу.
Роман је смештен у времену између два светска рата, што је мало обрађиван и познат период наше историје, а публику су привукли костими и пристојно обучене жене.
Џунов је додала да је роман екранизован по угледу на латино-серије, али на "вишем нивоу".
Редитељ серије Шотра каже да о Јаковљевићевој, Мир-Јам, ништа није знао, осим да се њено дело сматра "тривијалном литературом коју озбиљни људи избегавају или се њоме служе тако што је стављају у иронични однос према времену које је прошло".
Шотра је Танјугу рекао да се за рад на серији одлучио после гледања представе постављене у "Атељеу 212", као и на предлог пријатеља.
"Сматрали смо да би гледаоцима било интересантно да уоче каква су била морална гледишта тадашњег грађанског друштва", рекао је Шотра и нагласио и да су глумци одиграли роле са пуно вере и без цинизма према писцу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 15
Пошаљи коментар