Оштећен хачкар у Земуну

Оштећени су лице и торзо на хачкару "Свети Спаситељ" у Земуну из 1993. године. Хачкар је препознатљив знак јерменске културе.

Хачкари су 2010. године уписани на Унескову листу светске баштине као нематеријално културно наслеђе Јерменије. Углавном су дела занатлија и вајара, досежу метар и по у висину, навела је уметница Анамарија Вартабедијан.

У Србији се налазе два хачкара са распећем – тип хачкара који се назива "Свети Спаситељ".

Анамарија Вартабедијан је подсетила да су оба хачкара постављена 1993. године као захвалност и спомен на жртву седморице погинулих српских пилота (Петровић Милисава, Зисов Јована, Симић Миленка, Маринковић Предрага, Ерчић Владимира, Мићић Милана, Мосуровић Борише) који су носили хуманитарну помоћ у земљотресом настрадалу Јерменију 7. децембра 1988. године када је 25.000 људи погинуло.

Један хачкар се налази у Земуну, поред улаза у Цркву Архангела Гаврила. Израдио га је јерменски вајар Рубен Налбандијан. На њему je распећe Христа постављено изнад форме розете са преплетом, а композиција је уоквирена карактеристично стилизованим флоралним полу-розетама.

Данас је у знак обележавања 30 година од несреће Војска Србије положила венце у спомен погинулим пилотима на хачкар у Земуну.

У Јерменији се седморица наших пилота данас сматрају херојима. Поводом 30. годишњице земљотреса у Јерменији и погибије српских пилота, у Јеревану је 7. децембра 2018. била делегација Министарства одбране Републике Србије и родбина погинулих српских пилота.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 29. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом