четвртак, 28.11.2013, 15:20 -> 15:27
štampajОЕБС: Ускладити српске законе о медијима с препорукама
Закони о јавном информисању, јавним сервисима и електронским медијима у Србији треба да буду у складу са међународним стандардима и препорукама ОЕБС-а, поручила представница ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић. Представница ОЕБС-а поздравила је подршку Владе Србије Комисији за истрагу убиства новинара.
Представница ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић изјавила је, представљајући редовни годишњи извештај пред Сталним саветом те организације, да закони о јавном информисању, јавним сервисима и електронским медијима у Србији треба да буду у складу с међународним стандардима и препорукама ОЕБС-а.
Дуња Мијатовић је, у делу извештаја о Србији, подсетила да је током посете Београду, од 6. до 8. новембра, разговарала с премијером Србије Ивицом Дачићем и министром културе Иваном Тасовцем о примени медијске стратегије и хитном усвајању кључних медијских закона.
Главне теме састанка су, према њеним речима, били закони о јавном информисању, јавним сервисима и електронским медијима и препорука да они буду усклађени с међународним стандардима и препорукама ОЕБС-а.
"Поздрављам подршку владе (Србије) и успостављање националне Комисије за истрагу убистава новинара, уз напомену да злочини над новинарима не смеју проћи некажњено. Надам се да ће напори Комисије допринети успешном кривичном гоњењу починилаца тих злочина", навела је Дуња Мијатовић у извештају.
Подсетила је и да њена канцеларија подржава јавну информативну кампању, коју је организовала Комисија с циљем да се оконча пракса некажњивости злочина над новинарима.
Представљајући глобални извештај, оценила је да се новинарство током последњих 15 година мењало, али да су претње слободи медија остале исте.
Поводом 15. годишњице канцеларије ОЕБС-а за слободу медија, Мијатовићева је истакла да се медијске слободе у земљама чланицама ОЕБС-а не поштују у потпуности и да превише чланица одбија да верује у постојање проблема у погледу слободе медија на сопственој територији, као и да се људи још шаљу у затворе због написане или изговорене речи.
Дуња Мијатовић је нагласила да је безбедност новинара један од кључних услова за слободу медија и затражила од чланица ОЕБС-а да учине више на заштити и сигурности новинара, подсетивши да је од јуна више од 100 медијских радника провело неко време у затвору.
"Сведоци смо превише напада, претњи, пребијања, па чак и убистава новинара. Позивам државе чланице ОЕБС-а да окончају кривично гоњење и прогон слободних медија. Време је да се оконча злокобан круг насиља и први корак би требало да буде искорењивање некажњивости широм региона ОЕБС-а", поручила је Дуња Мијатовић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар