недеља, 02.12.2012, 10:10 -> 10:59
štampajУргентни центар преоптерећен
Капацитети Ургентног центра преоптерећени, нарочито ноћу, рекао директор те установе Зоран Лончар. Грађани често долазе у Ургентни центар да се прегледају, иако нису хитан случај. Лончар апелује на оне којима није неопходно лечење у Ургентом, да пруже шансу онима којима је помоћ заиста потребна.
Директор Ургентног центра Златибор Лончар каже да су капацитети те установе тренутно преоптерећени. Све више грађана чека да прође 20 часова када су домови здравља затворени, па дођу у Ургентни центар да се прегледају без упута, иако нису хитан случај.
"Желимо да пацијенти којима је неопходна помоћ добију адекватну, најбољу могућу помоћ. Да би то добили, наша опрема мора да буде на задовољавајућем нивоу", рекао је Лончар, гостујући у Дневнику РТС-а.
Директор Ургентног центра каже да не могу да доводе додатно особље током ноћи када буде 30-40 пацијената више него што им могућности за адекватно лечење дозвољавају.
"Апелујемо на оне који нису за Ургентни центар, да дају шансу онима којима је помоћ заиста неопходна", наглашава Лончар.
Говорећи о новом систему информисања, Лончар је рекао да сада у сваком моменту имају информацију који су капацитети у Београду расположиви и да те информације одмах прослеђују Хитној помоћи.
Лончар апелује на људе да увек прво позову Хитну помоћ, пре него што дођу у Ургентни центар, јер, како каже, многе проблеме могу да реше у болницама у близини места где живе.
"Сада ћемо коначно имати тачну информацију о томе колики су наши капацицети, колика је оптерећеност и да ли су ти капацитети довољни. Повећао се број становника у Београду, а капацитети су остали исти", објашњава директор Ургентног центра.
Лончар најављује да ће први пут, после 25 година, од сутра добровољни даваоци крви моћи да дају крв и у Ургентном центру.
Он, такође, најављује и почетак рада конзилијума за лечење тумора у тој установи. "Имамо много оперисаних људи са туморима који после операције морају да иду у друге зграде, да чекају сатима на тај конзилијум. У уторак у 10 сати креће конзилијум Урегентног центра који ће тим пацијентима да одреди терапију и даље понашање", објашњава Лончар.
Лончар је рекао да Ургентном центру недостају опрема и људи - лекари, посебно медицинске сестре, техничари и транспонтери.
Кроз Ургентни центар Клиничког центра Србије годишње прође више од 200.000 пацијената, на болничком лечењу буде задржан сваки десети пацијент, хирурзи ураде око 7.000 операција, а угради се и више од 1.400 стентова.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар