четвртак, 11.11.2010, 20:30 -> 10:46
štampajМетрополис
Виртуелна библиотека Србије, једна је од тема овонедељног "Метрополиса", о којој говори директор Народне библиотеке Србије Сретен Угричић. Реч је о великом националном пројекту који ће умрежити све библиотеке у Србији, а тиме корисницима омогућити претрживање фондова са сопственог рачунара.
Београдско Народно позориште гостовало је у Атини са представом Бахаткиње, у режији Стафана Валдемара Холма, о чему извештава Марија Миљевић.
Гости емисије су Радослав Павловић, и Љубомир Кљакић, а поводом изабраних дела тог драмског писца.
Филмски критичар Небојша Поповић бави се филмско-биоскопским парадоксом, а поводом Синеманије која бележи све већу гледаност. Међутим, половина филмова са те смотре никада неће доћи у биоскопе.
Ове године, у Француској се обележава стогодишњица рођења Пола Робера, лексикографа и издавача, творца речника који је синоним за појам речника у Француској. Свако ко жели да разреши неку језичку недоумицу каже: "Додај ми Робера"; код нас би рекли "Додај ми Вујаклију". Тим поводом, протекле недеље, у Београду је боравио његов унук, Жером Робер, који се, такође, бави лексикографским издаваштвом, а који у вечерашњој емисији говори о авантури речи свога деде.
Ликовни критичар Данијела Пурешевић бави се изложбом цртежа академика Ивана Радовића у галерији "Хаос", а Маја Сковран, изложбом фотографија Иване Дунчевић, недавно представљених у изложбеном простору РТС-а.
О архетипском свету Николе Тесле, а поводом истоимене књиге др Ивана Настовића, говори др Велимир Абрамовић.
Уредник емисије: Лидија Божић
Сниматељи: Војислав Поповић и Драган Станојковић
Редитељ: Сунчица Јерговић
Коментари