четвртак, 05.02.2026, 22:05 -> 12:05
štampajСвевременик Његош
Епизода 4: У жрвњу политике
Четврта епизода документарног серијала "Његош – свевременик" прати Његошев политички ангажман на спољашњем и унутрашњем плану, односно затезање односа између Црне Горе и Русије, пограничне сукобе са представницима Отоманског царства и реорганизацијудржавних институција.
Услед негативне кампање Ивана Вукотића, бившег президента Правитељствујушчег сената, Његош губи наклоност руског двора. Црна Гора је у незавидној економској ситуацији и руска подршка је неопходна, па се владика, како би изгладио односе, запућује у Петроград. У Бечу се сусреће са Метернихом, који у њему види неконвенционалног владику и владара склоног словенофилским идејама. Из аустријске престонице Његош покушава остварити везу са Француском, што изазива додатно подозрење Русије.Представници руске администрације налажу конзулу Јеремији Гагићу да испита ситуацију у Црној Гори и да сачини детаљан извештај о тамошњој управи. Услед свега тога, Његошу је најпре саветовано да се врати у Црну Гору, да би му потом, на његово инсистирање, ипак билаомогућена посета Русији. До приспећа Гагићевог извештаја Његош непуна два месеца борави у Пскову, након чега бива примљен од стране руског цара. Његош је тада изгладио односе са својим покровитељем, што је тренутак када наступају нови односи са Русијом. По повратку у Црну Гору, владика реорганизује постојеће институције, установљује државну касу, прави путеве, отвара нове школе, а подиже и Биљарду, која ће бити његова лична резиденција и ново седиште Сената. У свему томе помажу му руски изасланици Јаков Озерецковски и Јегор Коваљевски.
Епизода прати и Његошеве сукобе око Грахова са Али-пашом Ризванбеговићем. Један од уговора који ће склопити са својим супарником и потоњим побратимом имао је посебан значај, будући да је захваљујући њему Његош издејствовао фактичко признање Црне Горе као независне државе. Предочени су убиство Смаил-аге Ченгића на Мљетичку, сукоби око Врањине и Лесендра, као и случај Николе Васојевића, који је настојао основати посебну државу под називом Холмија.
Креатор серијала: Микоња Кнежевић
Продуценти: Андрија Милошевић, Милеса Стефановић-Бановић
Режија: Данило Бећковић
Сценарио: Микоња Кнежевић
Сарадник на сценарију: Немања Николић
Монтажа: Сара Јовановић, Александар Поповић
Директори фотографије: Михајло Савић, Стефан Вучковић
Извршни продуценти: Мирослав Ђурђевић, Микоња Кнежевић
Коментари