Читај ми!

АРХИВ.dоc

Поводом рођендана Николе Тесле и Дана науке у Србији

Никола Тесла – научник, проналазач и визионар, познат по раду на наизменичној струји, електромагнетизму, бежичном преносу енергије и другим иновацијама које су обликовале савремени свет (10. јул 1856. – 7. јануар 1943.)

Људи старог краја, TВ писмо из старог краја Камера приказује родни крај Николе Тесле и његову кућу у селу Смиљане, а водитељ разговара са мештанима о честим одласцима у печалбу из ових крајева. Камера, затим, води гледаоце у Америку, до лабораторије у којој је Тесла радио, до хотела у коме је живео све до смрти, а потом се сликом селимо на Нијагарине водопаде где је 1967. године откривен споменик нашем научнику. О Николи Тесли говоре и дописник "Политике" Јуриј Густинчић и капетан брода Орфего Тићац, из околине Ријеке. Музички лајтмотив ове сентименталне и необичне емисије је интерпертација песме о старом крају Арсена Дедића.

-Производено 1985, Биро за размену програма

У Музеју Николе Тесле, разговор директора, први део емисије – Академик проф. др Александар Маринчић водио је Музеј Николе Тесле пуних 14 година, од 1982. до 1996. године, а Владимир Јеленковић га је водио од 2006. до 2016. године. Њихов дијалог пред камерама "Трезора" тешко је препричати, мора се пажљиво слушати. Разговарају о својим истраживачким искуствима, размишљањима, чак и емоцијама према великом генију, инжењеру, физичару, научнику и проналазачу Николи Тесли. Говори се и о периоду почетка рада Музеја и првом директору и оснивачу проф. др Вељку Кораћу.

-Учесници: академик Александар Маринчић, тадашњи директор Музеја Владимир Јеленковић
-
Сниматељи Жељко Малић, Зоран Буловић, асистент сниматеља Бојан Даниловић, сниматељ звука Љуба Јовановић, расветљивач Зоран Јовановић, сарадник Милена Јекић, организатор Гордана Грдановић, графичка обрада Иван Јевтић, РЕМ монтажер Милорад Ћитић, монтажер-реализатор Бранислава Теодосић, уредник Бојана Андрић
-
Премијерно емитовано 20.09.2010, Редакција за историографију

Уредници Милена Јекић Шотра, Ивана Нићифоровић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом