субота, 17.05.2025, 07:29 -> 11:59
štampajАРХИВ.dоc
Поводом недавне смрти књижевника Филипа Давида
Филип Давид – књижевник, есејиста, драматург, сценариста, дугогодишњи уредник Драмског програма Телевизије Београда и редовни професор драматургије на Факултету драмских уметности у Београду (Крагујевац, 4. јул 1940 — Београд, 14. април 2025)
Од малена је показивао таленат за писање, а већ као основац и средњошколац освајао је књижевне награде. Дипломирао је југословенску и светску књижевност на Филолошком факултету и драматургију на Академији за позориште, филм, радио и телевизију у Београду. Објавио је књиге приповедака: Бунар у тамној шуми, Приче о стварном и нестварном и Принц ватре. Написао је романе Ходочасници неба и земље, Сан о љубави и смрти, Кућа сећања и заборава за који је добио НИН-ову награду, као и књиге есеја Фрагменти из мрачних времена, Јесмо ли чудовишта и Светови у хаосу. Дела су му превођена на више од десет светских језика, а његове приповетке налазе се у двадесетак антологија. Као драматург, сценариста или косценариста на Телевизији Београд радио је на филмовима "Окупација у 26 слика", "Пад Италије", "Вечерња звона", "Ко то тамо пева", "Буре барута", "Посебан третман". Један је од оснивача удружења Независних писаца 1989. године у Сарајеву које је окупљало најзначајније писце из свих делова некадашње Југославије. Основао је и удружење независних интелектуалаца "Београдски круг" 1990. године, а био је и један од утемељивача независне књижевне асоцијације "Форум писаца“ 1999. године. Због активног учествовања у оснивању Независног синдиката у Радио-телевизији Београд, 1992. године је удаљен са посла на који се никад није вратио.
За чисту професију – дугогодишњи уредник Драмског програма Филип Давид и инжењер у Емисионој техници Лазар Лалић говоре о почецима рада Самосталног синдиката РТБ који је од марта 1990. године окупљао запослене из Радија и Телевизије, из Програма и Технике, односно све оне који учествују у изради заједничког производа "телевизијске емисије"; истомишљенике на истом задатку да заштите радника од огромних овлашћења које је новим Статутом добио послодавац, да одбране професију и интегритет куће и заштите је од сваке врсте манипулације, у временима која нису слутила добро. Говори се о оснивању подружница, затим заједничке организације, о реакцијама у јавности, о односима у кући, о малим и великим резултатима али и немоћи пред снажном пропагандном машином у коју се РТС претворио, коначно и о одстрањивању с посла скоро свих чланова Независног синдиката РТБ 1993. Овај разговор је својеврсно сведочење о јануарским чисткама у РТС-у јануара 1993. године. Симболичним чином који је тадашње руководство куће, на челу са директором Николом Мирковим, уприличило 8. априла 2014. године, једном делу ових радника који су се одазвали позиву, уручене су пропуснице које су им 1993. одузете. Овај чин требало је да представља њихову рехабилитацију.
- Учесници: Филип Давид, инж. Лазар Лалић, саговорник Бојана Андрић
- Сниматељ Милан Станић, сниматељ звука Љуба Јовановић, расветљивач Александар Давидовић, сарадник-сниматељ Немања Влајковић, организатор Гордана Грдановић, уредник истраживач Весна Игњатовић, графичка обрада Иван Јевтић, монтажер Зорица Благојев, аутор Бојана Андрић
- Премијерно емитовано у "Трезору" 10.10.2007; Редакција за историографију
Уредници Милена Јекић Шотра, Ивана Нићифоровић
Коментари