Читај ми!

Живот и наука: Асистивне технологије

Димитрије не може да говори али компјутер може уместо њега. Покретима очију Димитрије управља тастатуром компјутера који изговара написани текст. Дигиталне технологије омогућиле су Димитрију да на разумљив начин саопштава своје мисли и осећања, да комуницира са околином и да се дружи. Димитрије није једина особа којој су асистивне технологије из корена промениле живот.

У новој серији Редакције научног програма стартује серија "Живот и наука“ која истражује колико су наука и технологија промениле свакодневни живот људи.

Почињемо са оним најосетљивијим члановима друштва, децом и младима којима су дигиталне технологије дале глас, а њиховим породицама пробудиле наду да је могуће превазићи тешкоће у комуникацији.

У потрази за местима где се користе савремене дигиталне, асистивне технологије у едукативне и рехабилитационе сврхе стигли смо до основне и средње школе Милан Петровић у Новом Саду, Клинике за рехабилитацију "Др Мирослав Зотовић" у Београду, а из прве руке смо сазнали како се мала Петра сналази у школовању код куће.

У емисији учиствују деца и млади који користе асистивне технологије, њихови родитељи, терапеути, натавници и лекари. Стручни консултатн емисије је др Данијела Вукићевић, субспецијалиста дечије физијатрије са Клинике за рехабилитацију "Др Мирослав Зотовић".

Уредник: Јелена Мицић

Монтажер: Зорица Благојев

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом