Читај ми!

Временска капсула: Петар Карађорђевић

Редакција за културу и уметност Културно-уметничког програма, у оквиру серијала "Временска капсула", премијерно приказује серијал од четири емисије посвећене једном од највећих српских владара Петру I Карађорђевићу. Повод је 180 година од његовог рођења и 120 година од крунисања. Емисије ће бити приказиване сваког понедељка, од 23. септембра до 14. октобра, на Другом програму, у термину од 22.00.

Петар Карађорђевић је рођен у Београду, 29. јуна по старом, односно 12. јула по новом календару 1844. године, на Петровдан, као четврто од петоро деце, кнеза Александра и кнегиње Персиде, ћерке устаничког војводе Јеврема Ненадовића.

Историја га памти као доброг војника и разумног политичара, као човека кога су красиле доброта и родољубље. За његову владавину везује се оснивање првих демократских институција у Србији. Петар I је био унук великог вожда Ђорђа Петровића Карађорђа, родоначелник династије Карађорђевић и једини уставотворни и парламентарни монарх у правом смислу те речи, у историји Србије. Био је један од највољенијих српских владара, краљ Ослободилац, Стари краљ и Чика Пера.

О животу и владавини краља Петра I Карађорђевића, у серијалу, говоре: проф. др Чедомир Антић, историчар, Драгомир Ацовић, архитекта и хералдичар, мр Душан Бабац, аутор монографија о краљу Петру I, Александар Ердељановић, директор Архива Југословенске кинотеке, проф. др Игор Борозан, историчар уметности, др Тијана Борић Антонијевић, историчар уметности, Драган Рељић, управник Задужбине краља Петра I на Опленцу, Урош Парезановић, шеф сектора за односе с јавношћу и протокола Краљевске породице Србије, Игор Петровић, кустос Задужбине краља Петра I.

Серијал је сниман у Комплексу дворова на Дедињу, Задужбини краља Петра I на Опленцу, Саборној цркви у Београду и Кући краља Петра I у Београду. Поред изузетно вредних фотографија из живота краља Петра, серијал приказује инсерте из филма Крунисање краља Петра, као и многе друге филмске записе о краљу Петру I, а које баштини Архив Југословенске кинотеке.

1. емисија Петар Карађорђевић

Прва емисија под називом Петар Карађорђевић, посвећена је животу Петра Карађорђевића од његовог рођења до ступања на престо 1903. године. Похађао је основну школу која се налазила поред Саборне цркве и то код учитеља Чеха, др Вилема Габлера, а потом је завршио и Гимназију. Са својим оцем кнезом Александром често је боравио у Тополи, на својој дедовини. Школовао се у Заводу Венел-Оливије у Швајцарској, где је примио вест да је Светоандрејска скупштина 1858. године сменила његовог оца, кнеза Александра с власти и прогнала Карађорђевиће из Србије. У Паризу је похађао колеџ “Сен Барб“, а потом и познату Војну академију у Сен Сиру након које ступа у Легију странаца. Под псеудонимом Петар Мркоњић био је учесник Босанско-херцеговачког устанка за ослобођење српског народа од турског ропства, у Старој Србији и Босни и Херцеговини. Неко време ће живети у Темишвару, Бечу, Паризу, после чега одлази у Црну Гору на двор књаза Николе. На Цетињу упознаје Зорку, своју будућу супругу где остаје све до њене смрти 1890. године. Петар и Зорка су мали петоро деце, синове Ђорђа, Александра и Андрију и ћерке Јелену и Милену.

После Зоркине смрти кнез Петар са својом децом напушта Црну Гору и одлази у Женеву где ће примити вест о преврату који се догодио у Београду 29. маја 1903. године. Неколико дана после убиства краљице Драге и краља Александра Обреновића, тачније 2. јуна Народна скупштина Србије изабрала га је за краља.

Аутор и уредник: Светлана Илић

Стручни консултант: проф.др Чедомир Антић

Извршни продуцент: Светлана Бандић

Главни организатори: Зоран Зиндовић, Слободан Богдановић

Дизајнер шпице серијала: Драган Буловић

Музички уредник: Ана Кулић

Расветљивачи: Горан Калањ, Владимир Васиљевић, Зоран Ђорђевић

Асистенти сниматеља: Саша Тодоровић, Горан Даниловић

Сниматељ звука: Дамјан Попадић, Срђан Бајски

Дизајнери звука: Предраг Стаматовић

Колор корекција: Драшко Пејановић

Дрон оператери: Добривоје Каитовић, Мирослав Кондић

Сниматељ: Петар Вујанић

Директор фотографије: Милан Илић

Монтажер: Ненад Џодић

Редитељ: Саша Габрић

 

 

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи