Метрополис

"Свет је попут човека - рађа се, расте и умире" - ова реченица Св. Августина послужила је француском аутору Жерому Ферарију као инспирација за роман "Беседа о паду Рима" који је 2012. крунисан Гонкуровом наградом а недавно се појавио и у српском преводу.

Тим поводом, Ферари је, као гост "Молијерових дана" у Београду, представио свој роман који говори о рађању и нестајању светова 20. века.  
 
Србија у јуну постаје део породице Фестивала Шекспира. Редитељ Никита Миливојевић чији је Хенри VI гостовао у лондонском  Глоб Театру, одлучио је да управо Хамлет из Глоба, отвори наш први Фестивал Шекспира. У разговору са Бранком Криловић, Миливојевић открива зашто енглески Хамлет и фестивал у Чортановцима, одакле долазе трупе и шта ће то значити за нашу позоришну и културну јавност.  
 
Културни догађај месеца вероватно је филм са отварања 7. Белдокса - "Мој занат", хрватско-српска копродукција о Арсену Дедићу у режији Младена Матичевића. Више о биографском остварењу у којем се срећу приватно и јавно, нежност и иронија, резигнација и снага - Небојша Поповић.

Предраг Петровић представља збирку песама "Катастар" Дејана Илића која је добила награду "Бранко Миљковић",  кроз слике егзистенцијалне језе града испражњеног од становника у којем и даље раде телевизори као сурогат живота који остаје иза нас.

Београдска Галерија Хаос омогућила је нашој публици поновни сусрет са графикама и цртежима Зорана Мушича, једног од најпознатијих и најпризнатијих сликара словеначког порекла. Том приликом, приказан је и документарни филм о Мушичу, који ће ове јесени бити представљен на венецијанској Мостри. О томе у прилогу Данијеле Пурешевић.
 
О филму 'Џо' редитеља и сценаристе Дејвида Грина који се у овом остварењу враћа свом уметничком креду - темама одрастања  напуштене деце на америчком југу, говори Кристина Ђуковић док нас Маја Сковран води на међународну изложбу "Невидљиво насиље" у МСУ у Београду која окупља четрдесет домаћих и страних уметника.

Уредник: Неда Валчић Лазовић

Редитељ: Бојан Воркапић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом