Читај ми!

Маркес - човек који пише и после смрти

Макондо не постоји, барем не у стварности, али то је најпознатији град Маркесове књижевности која припада једном од најзанимљивијих књижевних покрета - латиноамеричком буму.

Маркесов роман "Сто година самоће" најзначајнија је књига овог књижевног правца и, после Библије, најпродаванија књига на свету. Латиноамерички писци европској публици били су егзотични, а балканској слични, по менталитету, социјалном положају, односу према свету. Маркес је Нобеловац који свој говор на додели није посветио књижевности, већ тешком егзистенцијалном положају својих сународника. Маркес је и Кастров пријатељ, уметник који се тог пријатељства никада није одрекао.

У данашњем Око магазину о Маркесовој књижевности и магијском реализму, о њеном европском и балканском читању, о јединству Јужноамериканаца и о Хосе Аркадију Буендији, човеку који није успео да конструише машину за памћење, али Маркес јесте и зато га се данас, након десет година од смрти, сећају: 

Емир Кустурица, редитељ

Бојана Ковачевић Петровић, професорка универзитета

Мира Адања Полак, новинарка 

Владимир Кецмановић, књижевник

Владимир Табашевић, књижевник

Ауторка емисије: Јована Милованчевић

Уредник: Горислав Папић 

Око магазин Око магазин

Autor:
Горислав Папић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи