Еко караван: Људи Голије

Природне лепоте Голије опчињавале су вековима људе који су настањивали ову планину, али нису остајали равнодушни ни они који су је посећивали с намером - планинари, извиђачи...

Високо у планини, у селу Градац, упознајемо породицу Маринковић - у домаћинству четири генерације. Живе и опстају у суровим, планинским условима. Сточарство и пољопривреда су основне делатности.

Упознали смо и породицу Боровић. Милун је шумар, а супруга Драгана запослена у Парку природе Голија. Са троје деце сада живе у брдима Голије и размишљају о селидби. Када деца стасају за школу мораће да изнајме стан у Ивањици.

На овој планини, у селу Рудно сусрели смо се и са Милијаном Шеклер и Раском Милошевићем који се баве сеоским туризмом. Упознали смо и браћу Антонијевић. Ђорђе се бави прерадом и обрадом дрвета и има своју фирму, а Драгослав је власник мотела и угоститељ.

Голија је највиша и најшумовитија планина у југозападној Србији. А њена највиша тачка је Јанков камен - 1833 м висок врх са кога се пружа величанствен поглед на читав Старовлашки предео - до Проклетија, Комова, Копаоника, Златара...

Са површином од око 75.000 ха, ова голема планина - откуд јој потиче и име простире се на територији пет општина - Ивањица, Краљево, Рашка, Нови Пазар и Сјеница. Без теренског возила или коња планину је тешко прећи. Огромна пространства, оштра клима и густе шуме су разлог да мештани често кажу "не зна Голија шта је делија".

Аутор емисије Драгана Васиљевић, сниматељ Александар Луковић, монтажер Милица Живојиновић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом