Еко караван: Рањене реке

Колико ће изградња 15 мини централа на рекама Јошаница и Самоковка код Јошаничке бање угрозити ово бањско лечилиште и унишити ове сливове?

Централе су готово нанизане једна на другу, а механизација је оштетила приобаље и на појединим местима изменила речни ток. У Јошаничкој бањи мишљења су подељена. Један број мештана је против градње и нарушавања животне средине јер сматрају да је Уредбом Владе Србије из 1997. године Јошаничка бања проглашена за бањско место и да се ова Уредба мора поштовати а природа бање заштитити. Јер, извори термалне воде температуре од 78 Целзијусових степени спадају међу најтоплије у Европи.

Други, пак који су за мини хидро централе, сматрају да градња неће нарушити природу и изглед бање и указују на неопходност коришћења обновљивих извора енергије.

Стручњаци Завода за заштиту природе Србије у децембру 2013. године су изашли на терен на делу Јошаничке реке и том приликом закључили да су „радови угрозили и оштетили екосистем Јошаничке реке у већој мери и на ширем простору". У извештају су навели да су приликом градње неких мини централа видљиви трагови оштећења речне вегетације коју како је дословце наведено „радници нису секли, већ дозерима чупали и ломили".Такође, на појединим местима је извршено проширење речног корита. Наведене су оне централе које не поседују мишљење Завода за заштиту природе и оне којима је дато негативно мишљење.

Стручњаци Завода су указали на самовољу појединих инвеститора, озбиљно угрожавање речног корита јер су цевоводи местимично постављени у корито или у линији самог корита Јошаничке реке, што није дозвољено.

Аутор емисије Драгана Васиљевић, сниматељ Горан Бурић, монтажер Милица Живојиновић, фотографије Милорад Конрад.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом