недеља, 18.05.2025, 16:55 -> 07:54
Институције Србије у Великом рату: Пут Војног архива Србије, 2-7
,,Рад наш, труд наш цениће доцнија поколења, по резултатима које смо постигли и по историјским подацима које им ми, као активни савременици, оставили будемо.” Овако је Јован Драгашевић, официр, професор на Великој школи, научник, родоначелник српске институционализоване архивистике, још у 19. веку завршавао обраћање Министру војном Краљевине Србије, с молбом о оснивању Историјског одељења при Министарству војном.

Била је то претеча институционализоване архивистике у Србији и Војног архива Србије.
Захваљујући тој иницијативи подигнута је и свест о важности прикупљања и чувања архивске грађе, па тако касније и архивске грађе која се односи на Први светски рат.
Забележени су догађаји и збивања, сачувана писана сведочанства за што поузданије сагледавање историјске истине о Великом рату, која ће тако често из разноразних разлога бивати замагљена и забашурена, а истраживачима и науци недоступна и непозната.
Отуда је прикупљање и чување архивске грађе током Првог светског рата још значајније. Јер, докле год народ и држава чувају сведочнства своје прошлости, историјска истина неће остати непозната будућим поколењима.
Репортаже ће открити до сада непознате чињенице, документа, записе о односу државе и српске војске према архивској грађи која ће доцнијим поколењима сведочити о времену највећег страдања у досадашњој српској историји, које су још савременици назвали ,,Голготом Србије”.
Поред стручних сарадника, овим документарно играним репортажама учествују глумци: Небојша Дугалић, Катарина Арсић и други.
Уредник и сценариста је Милица Бајић Ђого
Производња: Редакција образовног програма
Коментари