ТВ фељтон: Пиши као што говориш, мисли као што је написано

Овај ТВ фељтон посвећен је теми цензуре кроз историју. Редакција за културу и уметност припремила је емисију о забрањивању и уништавању књига кроз историју.

Повод да се подсетимо које су све књиге биле забрањиване и ко су били њихови цензори, била је публикација Забрањивање књига у окупираној Србији 1941-1944, коју су приредили библиотекари Даница Филиповић и Никола Марковић. Грађу за публикацију пронашли су Архиви Универзитетске библиотеке Светозар Марковић у Београду, када су дошли до података да је у окупираном Београду, у време Другог светског рата, сналажљивошћу библиотекара спасено око три хиљаде књига које су нацисти желели да униште.

Поред овог важног догађаја који се везује за нашу земљу, највећи део емисије посвећен је цензури и њеним последицама кроз историју, од старог века до наших дана, од првог званичног списка забрањених књига, који је објавила Католичка црква у 16. веку, спаљивања књига у време Хитлерове владавине, па све до савремених цензора којих има у свим земљама света и на свим меридијанима.

У емисији су коришћени инсерти из филмова Фаренхајт 451, Процес, Љубавник Лејди Четерли, као и документарни снимци и фотографије из Архиве Телевизије Београд.
Уредник емисије је Светлана Илић, а редитељ Иван Поповић

Реприза, 17. фењбруар у 07:00 и 15:00

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара