Земље које најдуже чекају да поново победе на „Песми Евровизије“

Победа на грандиозној евровизијској сцени је феноменална. Осетили смо то и ми када је 2007. године Марија Шерифовић отпевала „Молитву“ и одувала конкуренцију. Нада да ћемо опет славити тријумф на „Песми Евровизије“ враћа се сваког пролећа. Ипак, има земаља које много дуже прижељкују да њени представници поново подигну победнички евровизијски микрофон. Ево листе 10 земаља које најдуже чекају да поново имају најбољу песму Европе.

Земље које најдуже чекају да поново победе на „Песми Евровизије“ Земље које најдуже чекају да поново победе на „Песми Евровизије“

Већина рекордера у чекању на поновну победу на „Песми Евровизије“ ове године има прилику да прекине губитнички низ. Да ли ће некоме од њих то и поћи за руком, сазнаћемо вечерас након финала 69. издања највећег музичког такмичења на свету.  Но, да пређемо на 10 „најстрпљивијих“.

Финска – 19 година

Од давне 1961. године када се Финска први пут такмичила на највећем музичком фестивалу на свету, њени представници победили су само једном.

Чувени „Лорди“ и Hard Rock Hallelujah добро су протресли Европу 2006. године и довели такмичење у Хелсинки.

После тога, најближи победи био је Карја 2023. године, чији је заразни хит Cha Cha Cha освојио највише гласова публике, али у укупном поретку ипак је завршио на другом месту.

Грчка – 20 година

Иако је Грчка на „Евросонгу“ славила победу само једном, у питању је земља која има бројне евровизијске хитове. Европа је певала са Сакисом Рувасом Shake It 2004, а Каломира је четири године касније презентовала свету своју „тајну комбинацију“ (Secret Combination).

Ипак, једина грчка добитна комбинација, за сада, била је певачица Елена Папаризу и композиција My Number One, 2005. године.

Летонија – 23 године

Летонија се укључила у бирање најбоље песме Европе 2000. године и од тада не пропушта ово такмичење. Већ 2002. године Мари Н показала је да музика из ове балтичке земље има победнички квалитет. Песма I Wanna освојила је симпатије жирија и публике, а тиме и прилику да се Рига покаже као домаћин „Песме Евровизије“ наредне године.

Од тада Летонци прижељкују победу, али осим једног петог (2005) и једног шестог (2015) места, нису успели да се озбиљније примакну евровизијском трону.   

Естонија – 24 године

Представницима Естоније не мањка кретивности када је реч о борби на „Песми Евровизије“. Једном су, у част домаћина – Србије, имали песму на српском језику.

Тада им није пошло за руком да се квалификују у финале, али су чак 10 пута такмичење завршили у првих 10, а победили су, за сада, једном – 2001. године, када су боје Естоније бранили Танел Падар, Дејв Бентон и "2XL" изводећи нумеру Everybody.

Велика Британија – 27 година

Као чланица такозване евровизијске велике петорке, Велика Британија ретко пропушта „Песму Евровизије“. Учествовали су 66 пута, али ипак, победнички пехар, то јест микрофон, представници ове земље подигли су свега пет пута.

Не би се могло рећи да су неуспешни јер их ова статистика сврстава међу најтрофејније, а ту је и чак 16 вицешампионских позиција.

Жал за победом ипак је присутан јер је није било од давне 1997. године и песме Love Shine a Light, коју су извели Кетрин и „Вејвз“.

Ирска – 29 година

Са седам победа на „Песми Евровизије“, Ирска је осигурала чврсту позицију у евровизијској елити. Само Господин Евровизија, како зову Џонија Логана, донео је својој земљи тријумф три пута – два пута као извођач (1980. и 1987. године), а једном као композитор (1992).  

Последњи пут Ирска је славила 1996. године. Ејмир Квин певала је о гласу (The Voice) и земљи донела четврту победу у периоду од пет година – Ирској је од 1992. до 1996. године евровизијски трон измакао само 1995. године.

Белгија – 39 година

Једину победу за Белгију на „Песми Евровизије“ изборила је 1986. тада 13-годишња Сандра Ким са песмом J'aime la vie.

Представници ове земље завршили су чак осам пута на последњем месту у укупном пласману, а 11 пута нису успели да се квалификују у финале.

Међутим, више од свега тога мора да је болело када им је 2003. године тријумф измакао за два бода због представнице Турске Сертаб Еренер.

Луксембург – 42 године

Луксембург се 2024. вратио на евровизијску сцену после више од три деценије паузе. То је свакако један од разлога зашто је претходну победу забележио много давно.

Корин Ерме певала је 1983. године о томе да живот треба поматрати као дар (Si la vie est cadeau) и уписала се у евровизијску историју као пети представник своје земље који је победио на „Песми Евровизије“.

Француска – 48 година

Већ неколико година међу најуспешнијим такмичарима налазе се француски представници. Барбара Прaви 2021. и Слиман 2024. посебно су се допали и публици и жирију, али су остали без трофеја.

И ова држава чланица велике петорке славила је укупно пет пута, али се тих победа мало ко сећа колико су давно биле.

L'Oiseau et l'Enfant назив је победничке нумере из 1977. године коју је извела Мари Миријам. 

Шпанија – 56 година

Обожаваоци „Песаме Евровизије“ широм света са уживањем помињу Шпанкињу Чанел и хит SloMo из 2022. године. Као једна од најпознатијих шпанских песама са овог такмичења често се помиње и песма Bandido групе "Azúcar Moreno" из 1990. године.

Ипак, није реч о победничким нумерама јер је Шпанија последњи пут имала најбољу песму Европе 1969. године. Била је то Vivo cantando коју је отпевала уметица Саломе.

Прошло је више од пола века, а да све буде још горе, прво место те године делиле су чак четири земље (Шпанија, Француска, Велика Британија и Холандија) па се не може замерити Шпанцима што нестрпљиво чекају нову победу на „Песми Евровизије“.

субота, 17. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом