Посета патријарха Коптске цркве Музеју књиге и путовања

Његова Светост патријарх столице Светог Марка и папа александријски Тавадрос II, духовни вођа Коптске православне цркве посетио је Музеј књиге и путовања Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат са делегацијом коптских владика.

Овом приликом отворена је изложба "Коптски манастири Египта и Копти у историјској штампи Србије" аутора Виктора Лазића, Адама Софронијевића и Иване Гавриловић.

На изложби је приказан избор фотографија из првих манастира на свету који се налазе у египатској пустињи - манастира Светог Антонија и манастира Светог Павла, као и фотографије из других коптских светиња, као и избор коптских књига из Египатске збирке Музеја књиге и путовања - најбоље такве збирке у региону.

У музејима Адлигата високог госта је, поред Виктора Лазића, дочекао потпредседник др Адама Софронијевића, као и многобројни чланови и пријатељи Адлигата. Господин Софронијевић је патријарху приказао изложбу, укључујући анализе чланака из историјске штампе о спрско-коптским везама. Између осталог, приказани су први текстови о Коптима штампани у српским новинама у 19. веку.

"Посета Адлигату догодила се у оквиру прве патријархове посете Србији, дан након што га је у Београду дочекао српски патријарх Порфирије, а дан пре Ђурђевдана,", изјавио је Виктор Лазић, почасни председник Адлигата, истакавши да је патријарх Тавадрос II чувар моштију Светог Ђорђа које се налазе у Висећој цркви у Каиру и да у том контексту његов долазак представља посебну част дан пред званичну славу Удружења Адлигат и породице Лазић која окупљена пред иконом Светог Ђорђа већ два и по века сакупља књиге и антиквитете.

Патријарх и други чланови делегације су нарочито били импресионирани збиркама Адлигата - коптским књигама и етиопским православним рукописима, књигама на различитим материјалима а нарочиту пажњу су изазвали потпис египатског добитника Нобелове награде књижевника Нагиба Махфуза, оригинална писма Николе Тесле и повеља са потписом императора Наполеона Бонапарте који је оставио значајан траг и у историји Египта.

Његова Светост је одржао беседу-предавање о историји коптске цркве. Истакао је боравак свете породице - Пресвете Богородице са Исусом у Египту и да је коптску цркву основао апостол Марко. Богатство египатске духовности и културе описао је као спој седам цивилизација: фараонске, коптске, исламске, афричке, арапске, средоземне и грчко-римске.

"Египат је музеј под отвореним небом", истакао је патријарх и позвао присутне да посете његову домовину.

„Овде у овом музеју, време стаје. Као да се цео свет скупио под овим кровом", закључила је Његова Светост, захваливши се домаћинима, а затим је уручио дарове за Музеј књиге и путовања - пакет књига и три папируса начињена на истоветан начин као у древном Египту, са хришћанским мотивима, која је лично потписао.

Патријарх и владике су током предавања отпевали две свете коптске нумере, а догађај је музичким коптским нумерама улепшала и контауторка Милица Миловић.

четвртак, 08. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом