Општина Чајетина спрема се да прими још више деце из расејања у летње кампове
Министар без портфеља у Влади Републике Србије, Ђорђе Милићевић, задужен да прати стање, предлаже мере и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором, боравио је данас у радној посети општини Чајетина, где је у срдачној и конструктивној атмосфери разговарао са председником општине Миланом Стаматовићем и представницима локалне самоуправе.
У фокусу разговора биле су активности и иницијативе усмерене на јачање институционалне и друштвене повезаности Републике Србије са нашим сународницима у иностранству, као и конкретне мере које би додатно подстакле повратак наших људи у овај крај Србије.
„Посета општини Чајетина, као једној од развијенијих локалних самоуправа у Србији, имала је за циљ да се на терену утврде потенцијали за могућност реализације заједничких пројеката који би допринели чвршћем повезивању наше дијаспоре са завичајем. Посебно се разговарало о могућности организовања тематских летњих кампова за децу и младе српског порекла из расејања. Протеклих година кампови за децу су се одржавали у Чајетини, односно на Златибору, где су многа деца по први пут имала прилику да се упознају са једним од најлепших крајева наше земље. Оно што је најбитније, јесте да су деца која су овде провела неко време била изузетно срећна и задовољна, и то није наша констатација, то су сама деца изјавила, што нам даје још више воље и елана да се за њих боримо, будемо креативни, и да им учинимо и ове године ту једну велику дечју радост. Ове године радило би се на повећању капацитета, како би што више деце могло учествовати на камповима, баш овде на Златобору.
Протеклих година општина је показала да и те како има и могућности, воље и пре свега жељу да угости српску децу из иностранства, и да све своје капацитете да на располагање како би њихов боравак на Златибору био што квалитетнији. Апсолутно верујем у ову општину, јер је претходних година показала да међусобна сарадња представника општине и нас који желимо да учинимо боравак наше деце из дијаспоре у Србију, на највишем нивоу. Намера овог програма је да се нове генерације Срба рођених у дијаспори кроз боравак у Србији, на планинама као што је Златибор, непосредно упознају са српским језиком, историјом, културом, природом и обичајима. Такви кампови би, требало да постану стална платформа за неговање и очување националног идентитета код деце и младих, али и простор за нова пријатељства, емоционалну везу са отаџбином и размену искустава младих Срба из различитих земаља. Општина Чајетина показала је велико интересовање и спремност да пружи логистичку и инфраструктурну подршку реализацији овог програма, с обзиром на богато искуство у организовању културних, туристичких и дечјих садржаја, али и на чињеницу да Златибор сваке године привлачи велики број посетилаца из Србије и дијаспоре", изјавио је министар Милићевић.
„Током посете једна од битних тачака о којима смо разговарали, да међусобну сарадњу дефинишемо и остваримо путем одређених пројеката, који би се односили на могућност повратка наших људи у свој завичај. Заједнички пројекти и идеје представника општине и нас, дубоко верујем да ће на терену уродити плодом, и да ће из године у годину бити све већи број Срба, који ће се одлучити да свој живот наставе у свом родном крају, а то је управо општина Чајетина. Ова општина и те како има и могућности и капацитете да све ово спроведе у дело, наравно уз нашу несебичну помоћ. Повратници, као људи који често доносе нова знања, модерне радне навике и дух предузетништва, могу бити кључни носиоци позитивних промена у Србији. Управо зато је, важно препознати, охрабрити и системски подржати њихову одлуку да се врате", истакао је министар Милићевић.
„Снажна и жива веза са дијаспором није само питање емоције, она је стратешки интерес Србије. Само ако радимо заједно, ако стварамо услове да се наши људи враћају, улажу, повезују и осећају се као део јединствене заједнице, можемо обезбедити стабилан развој нашег друштва и очување нашег идентитета", закључио је министар Милићевић након састанка у Чајетини.
Коментари