Вредно признање за амбасадорку Љиљану Никшић
Аустријско-српско културно друштво "Вилхелмина Мина Караџић" доделило је награду "Мина Караџић" за 2025. годину амбасадорки Њ.Е. др Љиљани Никшић из Министарства спољних послова Републике Србије, за врхунске резултате у области културне дипломатије.
Награду је лауреату уручила проф. Светлана Матић, у Београду, у Музеју културне дипломатије, при Министарству спољних послова. Досадашњи лауреати награде "Мина Караџић" су Њ.Е. Небојша Родић, амбасадор, др Марко Лопушина и др Вјера Рашковић Зец.
Биографија:
Амбасадор др Љиљана Никшић је доктор политичких наука, ауторка књига и чланака о студијама мира, полиглота (енглески, немачки, француски, као и италијански, шпански, руски и чешки језик), носилац шест одликовања у дипломатској служби. Два пута је одликована од стране Републике Србије и Републике Српске, а има и четири међународна признања и награде.
Носилац је Златне медаље за заслуге Републике Србије, коју јој је лично доделио председник Републике Србије, Александар Вучић, 15. фебруара 2020. године, на Дан државности Србије, у Председничкој палати. Ове године, 9. јануара 2023, поводом Дана Републике Српске, одликована је и Медаљом за заслуге председника Републике Српске.
Међу њеним међународним признањима налазе се Сребрна медаља „Арчибалд Рајс" у Швајцарској, признање „Андре Мажино" француских ветерана које јој је уручио адмирал Анри Лакали, Повеља признања организације B'nai B'rith из Вашингтона, као и признање од 18. премијера Канаде Брајана Малронеја. Посебно се истиче Председничка захвалница без преседана у дипломатској историји, коју је добила од председника САД, Доналда Трампа, за свој дипломатски дневник "When the Serbian Flag Flew Over the White House", који бележи историјски тренутак када се српска застава вијорила над Белом кућом 28. јула 1918, поводом стогодишњице тог догађаја 2018. године.
Министар спољних послова Србије ју је два пута одликовао — 2019. године добила је Дипломатску повељу за изузетност, а од 2018. године једна је од 13 носилаца титуле Витез реда Змаја српске дипломатије.
Током 30 година дипломатске службе реализовала је 72 дипломатске акције, међу којима се издваја координација монументалне изложбе „Јасеновац – Право на сећање", која је са седам тона опреме била највећа изложба икада организована у Уједињеним нацијама након Другог светског рата. Такође, 2019. године организовала је први академски мост између Србије и Израела, повезујући академске центре у Београду и Јерусалиму кроз пројекат „Свети Сава и Јехуда Алкалај".
Тренутно је национални координатор стратешке кампање српске дипломатије „ТЕСЛА – ЕНЕРГИЈА МИРА", која обележава 80 година културе сећања на Николу Теслу, човека који је осветлио човечанство пуштањем у рад прве хидроелектране на Нијагариним водопадима. За свој допринос добила је Тесла медаљу од Тesla Science Foundation из Филаделфије, коју јој је уручио Давид Вујић, почасни председник фондације и један од инжењера НАСА тима који је учествовао у пројекту слетања Апола 11 на Месец.
У Министарству спољних послова води Одељење за миграциону политику, дијаспору и социјалне споразуме, чланица је Комисије за одликовања у Кабинету председника Републике Србије и координатор за неговање традиције српске дипломатије.
Од 2023. до 2025. године обављала је функцију прве помоћнице министра у новооснованом Сектору за јавну и културну дипломатију Министарства спољних послова Републике Србије, задужена за очување традиције српског дипломатског ешалона.
Коментари