Дипломатски базар у Будимпешти

У будимпештанском хотелу "Интерконтинентал" 30. новембра одржан је традиционални Дипломатски базар који је ове и године окупио велики број посетилаца. Базар се сваке године одржава под покровитељством супруге мађарског председника Аните Херцег, а на њему је ове године учествовао рекордан број дипломатских представништава, 46.

У овој хуманитарној акцији, средства добијена продајом националних производа на штандовима дипломатско конзуларних представништава, као и националне хране, ове године су намењена деци са сметњама у развоју, образовању деце ромске националности и обуци паса водича за слепе и слабовиде, саопштава Културни и документациони центар Срба у Мађарској.

Амбасада Републике Србије је и ове године свој штанд уредила у националном стилу, изнела је на продају један број производа српских фирми и достојно репрезентовала земљу. На штанду који је био украшен српском заставом, ћилимима и везеним пешкирима могла су да се дегустирају српска вина, сиреви а посетиоце су лично поздравили и амбасадор Србије у Будимпешти Раде Дробац са супругом Светланом.

Допринос овој манифестацији дала је и српска заједница у Мађарској која се одазвала позиву амбасаде Србије у Будимпешти. Велику пажњу у укупном наступу Србије на овом базару изазвале су и две девојчице из српске школе Никола Тесла у Будимпешти, које су у народној ношњи делиле традиционалну српску погачу, као и наступ КУД Табана из Будимпеште који је доживео овације.

Србија је учествовала и у великој томболи донирајући уметничко дело сликара Милана Ђурића из Будимпеште.

Оно што је ове године побудило посебну пажњу посетилаца је да је у оквиру презентације српске кухиње учествовала посластичарница Самош, која у овој области представља бренд у Мађарској, а чији је власник српске националности, Миклош Самош, што је мало познато.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 12. април 2026.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом