Ноћ музеја у Будимпешти

Љубитељи уметности и културе су за викенд могли да уживају у Ноћи музеја у Будимпешти. Међу излагачима су били и млади београдски дизајнери, ученици Београдске политехнике.

Манифестација Ноћ музеја у Будимпешти је одржана је под слоганом - "Изаберите неку другу ноћ за спавање!"

Међу готово 500 изложбених простора, музеја и галерија у мађарској престоници, који су у суботу увече били отворени за љубитеље културе и уметности, нашао се и Српски културни центар, који је угостио младе београдске дизајнере Високе школе струковних студија - Београдска политехника. 

Студенти друге и треће године одсека за дизајн представили су се изложбом Objects of Desire, а публика је имала прилику да види уникатне одевне предмете од коже, обућу, ташне и делове кожне галантерије настале на ваннаставним пројектима у оквиру школске радионице.

Представљање младих београдских дизајнера у Српском културном центру реализовано је на иницијатаиву професорке за графички дизајн за Београдске политехнике, Јелене Дробац. Поставка је јасно представљен пут од замисли младог дизајнера до настанка дела, од идеје и скице до готовог производа.

Групу студената чији су радови изложени на овој изложби чинили су: Александра Ристић, Бојана Драшковић, Стефан Доневски, Младенка Мијушковић, Драгана Станковић и Сенаид Чуљевић, који су заједно са колегама, који нису овога пута дошли, урадили одевне предмете од коже, сукње, костиме, обућу, ташне, новчанике и остале делове кожне галантерије.

Све присутне, који су ову интересантну изложбу у Ноћи музеја у Будимпешти могли да погледају од суботе у 18 часова, па до недеље у 2 сата иза поноћи, поздравио је директор Српског културног центра Милан Ђурић, а излужбу је отворила професорка на Одсеку за дизајн са Београдске политехнике Јелена Здравковић.

Изложби је присуствовао амбасадор Србије у Мађарској господин Раде Дробац.

Београдска политехника ове године обележава 55 година постојања, а одељење за дизајн прославља двадесети рођендан.

Београдски студенти осим великог талента и знања која стичу, имају и предузетнички дух. Млада дизајнерка Александра Ристић има свој бренд и заједно са осталим члановима породице израђује ципеле.

Сенаид Чуљевић, момак из Тутина, жели да настави и унапреди породичну традицију израде ципела, јер је отац обућар већ више деценија. Он инспирацију за своје уникатне моделе мушких и женских патика и ципела налази у природи, античком добу, али и ономе што га окружује. Тако је на изложби представио уникатне мушке чизме са лепезастим гајтанима инспирисаним Мостом на Ади, за који Сенаид каже да је симбол града.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом