Шекспир на српском у Лондону

Поводом Олимпијских игара у Лондону, у оквиру Културне олимпијаде Србија се представља комадом "Хенри VI" у режији Никите Миливојевића, у Шекспировом Глоб театру 11. и 13. маја. Планирана су предавања и изложба посвећена Лази Костићу, првом српском шекспирологу.

Фонд "Лаза Костић", који ове године слави 20-годишњицу постојања, заслужан је за представљање српске културе за време Олимпијаде у Лондону, у оквиру Културне олимпијаде у чувеном Шекспировом Глоб позоришту у мају 2012. године.

У оквиру Културне олимпијаде Глоб позориште представља целокупна дела Вилијема Шекспира и то на разним светским језицима и уз учешће знаменитих националних позоришта из целог света.

Србија се представља комадом Хенри VI у режији Никите Миливојевића у сарадњи са Народним позориштем из Београда и пратећом музиком Боре Дугића.

"На сцени чувеног Глоб театра први пут ће се чути српски језик, што представља велику част и служи на понос и Народном позоришту и Србији", истакао је уочи гостовања управник националног театра Божидар Ђуровић.

Представа има две премијере, 11. и 13. маја у Лондону, а након тога и у Београду, а остаје на репертоару Народног позоришта у Београду.

"Олимпијада је згодан тренутак да се то игра. Цео свет ће тада бити у Лондону, тако да је то нека врста паралелне Олимпијаде. Вероватно ће Лондон са Шекспировим фестивалом бити најзначајније позориште на свету", истакао је Никита Миливојевић.

Он сматра да је Хенри VI у овом тренутку прави избор и због садржаја, као "прича о томе како због неких малих, ситних интереса пропада и губи се нешто много веће и значајније".

Што се тиче стила, Хенри VI ће бити камерна представа, нека врста трагикомедије, са елементима гротеске.

Насловну улогу тумачи Хаџи Ненад Маричић, а у подели су и Предраг Ејдус (Бискуп од Винчестера, касније кардинал), Миодраг Кривокапић/ Танасије Узуновић к.г. (Војвода од Глостера), Борис Пинговић (Војвода од Самерсета), Небојша Кундачина (Лорд Толбот), Бранко Јеринић (Ерл од Ворика), Бранислав Томашевић (Ерл од Сафока), Слободан Бештић (Ричард Плантаџенет), Александар Срећковић (Шарл, краљ Француске), Павле Јеринић (Вернон), Бојан Кривокапић (Бесит) и Јелена Ђулвезан к.г. (Јована од Арка).

У сарадничкој екипи су Ивана Димић (драматург), Борис Максимовић (сценограф), Марина Меденица (костимограф), др Љиљана Мркић Поповић (сценски говор), Амалиа Бенет (сценски покрет), Бора Дугић (музика), Ивана Ненадовић (организатор), Саша Танасковић (инспицијент) и Гордана Перовски (суфлер).

Такође, изложба „Позорје Лазе Костића" аутора Зорана Максимовића, биће представљена током Културне олимпијаде у Едукационом Глоб центру у Лондону, уз пратећи програм предавања Откриће Шекспира на Балкану са посебним освртом на Србију.

Професор Зоран Пауновић одржаће предавања "Лаза Костић као шекспиролог" и „Шекспир у Србији".

Лаза Костић је био један од првих преводилаца Шекспира код нас, најдуже се од свих српских критичара и преводилаца бавио енглеским бардом (50 година), први поставио Шекспира на сцену (први чин Ричарда Трећег) у Србији и организовао прославу 300-годишњицу рођења Шекспира.

То ће бити представљено предавањима и изложбом, који ће бити увод у централни догађај две представе Шекспира на српском језику, у познатом позоришту Глоб.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 28. јул 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом