Магазин Србија на вези, РТС Свет, 20.45

У емисији "Магазин Србија на вези" говоримо о новооснованом Одбору за исељеништво Матице српске из Новог Сада. Најавићемо и 25. Смотру српског фолклора у Швајцарској. Окупљање српских организација и асоцијација у расејању облежило је недавне скупове у Паризу и Вашингтону. Посетићемо и српско позориште из Чикага. "Магазин" гледајте и на РТС2 у суботу, 18. марта у 11.30.

Најстарија српска књижевна, културна и научна институција Матица српска основана је делеке 1826. године у Пешти. Ових дана у Матици српској одржана је Прва (конститутативна) седница Одбора за исељеништво Матице српске. Гост емисије проф. др Драган Станић, председник Матице српске.

25. Смотра српског фолклора одржава се 18. марта у Диетикону надомак Цириха. Овогодишњи домаћин манифестације је КУД Рас из Луцерна. Гост емисије Срђан Татић, секретар Асоцијације српских фолклора дијаспоре.

Наши људи у расејању организују значајне скупове на којима желе да повежу Србе из расејања са матицом. Француска дијаспора и Савез Срба Француске важе за добро организовану организацију, а недавно су у оквиру Дана Светосавља одржали панел за чланове удружења из више европских земаља. Из Париза се јавља Владан Јочић.

Још један догађај у протеклом периоду, дао је позитиван импулс зближавању матице и дијаспоре. Скуп одржан у Вашингтону и окупио је преко 300 српских представника организација и асоцијација из педесет савезних америчких држава. Прилог Мирјане Раичевић Тасић.

У Чикагу су љубитељи позоришне уметности могли да уживају у представи "Ожалошћена породица", овај пут у извођењу српског позоришта "Мира Сремчевић" из Чикага. Прилог Андријане Бједов и Дејана Стаменковића.

Реприза емисије у 01.57 и сутрадан, у четвртак, у 13.25 на РТС Свет.

Музички гости џез квинтет Биг бенда РТС-а.

Уредници емисије Бобан Ковачевић и Мирјана Раичевић Тасић.

Редитељ Мина Станојевић.

среда, 06. август 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом