Србија на вези: Хироши Јамасаки Вукелић

Хироши Јамасаки Вукелић говори о свом животу од Токија до Београда, Јапану и Југославији у коју је стигао крајем 60-тих, бродом! Желео је да упозна домовину свог оца, Бранка Вукелића. Бранко је познат као члан Зоргеове шпијунске групе за време Другог светског рата...Емисија је на Сателитском програму вечерас у 18.55, реприза у 02.34.

Код Вукелића се назире српски темперамент, уочава јапанско васпитање и ненаметљива духовитост. Тихо и на моменте уздржано, причао нам је како је бродом доспео у Југославију, учио језик, видео једну земљу потпуно другачију од Јапана и већ првих дана схватио шта на српском значи "сутра"!

Од тада живи у Београду, ожењен је Јапанком Кајоко и имају три сина који се зову Бранко, Михајло и Небојша.

Вукелић је превео на јапански дела Андрића, Караџића и Његоша, а аутор је и првог српско-јапанског речника.

Хирошијев отац је Бранко Вукелић, члан обавештајне групе Рихарда Зоргеа која је деловала уочи и на почетку Другог светског рата. Овај шпијунски прстен многи сматрају једним од најбољих на свету јер су њихова сазнања, на неки начин, променила ток Другог светског рата...

Упркос невероватним подухватима Зоргеове групе, чланови су остали непознати до 1964. године када их је Хрушчов открио свету и одликовао! Признање за Бранка Вукелића примили су његова супруга Јошико и син Хироши...

Више од 50 писама које је Бранко Вукелић писао Јошико, и данас чува његов син...

У емисији ћете видети и делове из документарног филма јапанске националне телевизије и сведочење Јошико Јамасаки Вукелић о догађајима из Другог светског рата.

Уредник емисије Тамара Дрезгић

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво