Стваралаштво Андреаса Ромберга

Пратићете другу емисију циклуса који приређујемо поводом 250 година од рођења немачког композитора и виолинисте Андреаса Ромберга.

Развој каријере Андреаса Ромберга од виолинисте-виртуоза до композитора текао је постепено: до краја 18. века, поред солистичких концерата за свој инструмент, Ромберг је компоновао три симфоније као и неколико опуса гудачких квартета, те је почео да привлачи пажњу критичке музичке јавности и водећих издавачких кућа. Међутим, у својим тридесетим годинама, Ромберг је све више почео да се окреће вокално-инструменталној музици, пишући кантате на текстове Фридриха Шилера и Фридриха Готлиба Клопштока, а за омузикаљење 110 псалма је 1800. године добио награду критичара лајпцишких новина Allgemeine musikalische Zeitung. У Хамбургу, граду који је Ромбергу, са одређеним прекидима, био дом од 1793. до 1814. године, негована је традиција јавних концерата на којима су централно место заузимали небогослужбене кантате и ораторијуми духовне тематике, што је композитору такође било подстицајно да своју стваралачку енергију усмери у овом правцу. Из овог периода потиче и Ромбергова амбициозна кантата Месија, писана на одломке из чувеног истоименог Клопштоковог епа у коме се обрађује тема избављења човечанства од греха. Ромберг је приредио премијеру своје кантате у Хамбургу око 1800. године, а након тога је извршио још једну значајну ревизију рукописа који је понудио свом издавачу. Како је овај подухват оцењен као непрофитабилан, до публикације кантате није дошло, те је ово капитално Ромбергово дело, у другој верзији из 1802. године, своју премијеру завредило тек у 21. веку.

Поред одломака из кантате Месија слушаћете и Ромбергов Гудачки квартет у Ес-дуру, опус 1 број 1, у интерпретацији Лајпцишког гудачког квартета.

Аутор Срђан Атанасовски
Уредница Сања Куњадић

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије