Читај ми!

Музеј звука

Слушећете композиције немачког позноренесансног композитора Ханса Леа Хаслера.

Упоредо са успоном протестантизма у Европи, музичка мапа континента током друге половине 16. века почиње убрзано да се мења. Доминација франко-фламанских полифоничара била је на заласку, а у Италији се појављују елементи чија синтеза ће уобличити основне карактеристике барокног стила.

Ханс Лео Хаслер је био један од првих великих немачких композитора који су прешли на другу страну Алпа како би учили музику. Рођен у Нирнбергу 1564. године, Хаслер је прва музичка знања стекао у породици, од оца који је радио као оргуљаш у овом граду. Као двадесетогодишњак, Хаслер је стигао у Венецију у тренутку када је активност тамошње школе била на врхунцу. Убрзо се спријатељио са Ђованијем Габријелијем, који му је помогао да компонује свадбене мотете за Георга Грубера, нирнбершког трговца који је живео у Венецији. Хаслер је учио код Андрее Габријелија, ујака Ђованија Габријелија, студирајући композицију и оргуље. Након учитељеве смрти, вратио се у Аугсбург где је ступио у службу Октавијана Фугера, члана једне од најмоћнијих немачких трговачких породица, да би потом постао капелмајстор на двору саксонског електора Кристијана II. Крајем прве деценије XVII века, Хаслер је добио туберкулозу, која му је однела живот 1612. године, а на позицији капелмајстора су га наследили Михаел Преторијус и Хајнрих Шиц.

Хаслер је би један од првих композитора који су иновативни стил венецијанске школе пренели са друге стране Алпа. Он је у немачке земље донео идеју поликоралних композиција, слободне емоционалне експресивности и концертантног стила, који ће постати основа будућег барокног стила.

Иако је био протестант, Хаслер је писао и музику за католичке службе, посебно током боравка у Аугсбургу. Ипак, миса И супер Диксит Марија, коју ћете чути у овој емисији, показује елементе лутеранске сведености и намерног одсуства бриљантних ефеката. Поред ове изразито хомофоне композиције, у емисији ћете чути и четири мотета, као и девет корала, које је Хаслер компоновао на парафразе Божије молитве коју је на немачки превео Мартин Лутер.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом