Филозофска терапија

Дрис Беле: "Користи" од сократовског дијалога

У циклусу ФИЛОЗОФСКА ТЕРАПИЈА, од четвртка, 26. до суботе, 28. јуна, можете слушати текст Дриса Белеа "Користи од сократовског дијалога или: какве резултате можемо очекивати".

Дрис Беле објашњава разлоге због којих практични облици филозофије данас привлаче све већу пажњу, а филозофско саветовање постаје све популарнији начин бављења филозофијом. Посебно занимљив облик филозофског саветовања је сократовски дијалог. Реч је о посебној методи групних разговора који се воде о општим питањима, као што су одговорност, узајамно поверење и различите вредности за које се залажемо како у личном тако и у професионалном животу, те се може рећи да је разумевање појединих етичких питања оно што је у основи сократовског дијалога.

Беле у раду истражује овај релативно нови феномен, процењујући искуства са сократовским дијалогом које је последњих година сам стекао и као учесник и као модератор разговора. Аутор истиче да већина људи учествује у сократовском дијалогу с циљем да побољшају своје вештине изношења аргументације. Они уче да пажљиво анализирају своја искуства; да формулишу аргументе и да их критички процењују. За њих је то специфичан вид вежбе у критичком размишљању.

У сократовском дијалогу од учесника се, дакле, тражи да конкретизују своја гледишта тако што ће дати аргументе за тврдње које заступају. Крајњи циљ је да се јасно прикажу претпостављене вредности и принципи који су у основи одређеног гледишта. На тај начин, „у сократовском дијалогу као облику практичне филозофије, на основу промишљања властитих искустава јача се самопоуздање. Свако је способан за самоиспитивање и учење из личног искуства. Једино мањак самопоуздања и одсуство стимулативног окружења које је у исто време охрабрујуће и критичко могу да осујете реализацију ове могућности. Из мог искуства филозофа-терапеута могу да кажем да се сократовски дијалог може посматрати као уметност живљења", пише Дрис Беле.

Текст је превела Бојана Аћамовић.
Уредница Оливера Нушић.

 

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом