Висине

ЛАГАНА, ЖАЛОБНА МУЗИКА

Висине

Autor:
Бојана Жижић, Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Ана Ћирица

На крају програма, у ВИСИНАМА представљамо  медитативне  и духовне композиције аутора свих конфесија и епоха. [ детаљније ]

У вечерашњој емисији, Висине, коју уређује Горица Пилиповић, можете слушати Трећу, тзв. Пасторалну симфонију Ралфа Вон Вилијамса. Упркос свом наслову, Симфонија није идилична слика зелених ливада енглеског пејзажа, већ сасвим супротно - евоцира суморна бојна поља северне Француске током Првог светског рата.

Кад је рат избио овај велики енглески композитор имао је 41 годину, довољно да избегне војну обавезу. Он се, међутим, добровољно пријавио и служио у болничким јединицама. Сваког дана је био сведок ужасног страдања војника у ратној кланици, и то искуство је преточио у музику. Рат је оставио последице и на његово здравље. Због сталне артиљеријске канонаде слух му је ослабио, а касније је скоро потпуно оглувео.

У последњој години рата Вон Вилијамс бива постављен за шефа музике Прве армије, чиме је олакшан његов прелазак из војног у музички живот. За демобилисане војнике, повратак нормалном животу често је био врло болан и мучио их је синдром кривице због преживљавања рата, што није мимоишло ни Вон Вилијамса.

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом