Dačić: Treba iskoristiti ekonomske pogodnosti iz sporazuma

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić navodi za RTS da se Beograd izborio da se iz iz sporazuma ukloni "politički deo koji je neprihvatljiv" za Srbiju - odredbu o međusobnom priznanju. Ocenjuje da Srbija treba da iskoristi ekonomski deo sporazuma, ali nije siguran da će Priština ispoštovati svoj deo obaveza.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić ocenio je da je srpska delegacija u Vašingtonu, na pregovorima sa Prištinom, otklonila iz sporazuma "politički deo koji je neprihvatljiv" za Srbiju, odredbu o međusobnom priznanju.

"Bilo je pokušaja da se u taj ekonomski sporazum ugura pitanje statusa. Posle odbijanje naše delegacije taj deo je izbačen iz sporazuma i to je za nas jako bitno", navodi Dačić.

Da je nakon jednostrane proglašene nezavisnosti Kosova 2008. organizovan ovakav neki sastanak u Americi, kaže Dačić, verovatno bi u preambuli sporazuma stajalo da je status maltene rešen.

"Mi smo sada na ovom sastanku to odbili, a bez posledica da su prekinuti ti razgovori. Na neki način su se svi složili da će se o tome razgovarati u budućnosti", navodi ministar.

Ocenjuje da sporazumom o normalizaciji ekonomskih odnosa nisu rešeni svi problemi.

"Ovim nisu rešeni svi problemi, nama je ostalo pitanje statusa, mi sad ne pričamo o tome, ali biće vremena da se i o tome priča. Ekonomski je sve super, za nas je izvanredno što je do ovoga došlo, ali će za mesec dana ili dva meseca da budu novi pritisci", navodi ministar.

Ističe da do trajnog rešenja ne može da se dođe bez dogovora.

"A tog dogovora nema dok Albanci ne pristanu na kompromis. Ako neko misli da je dogovor da se natera Srbija da prizna Kosovo, to nije realno. Tako da mi treba da iskoristimo vreme koje imamo za ove stvari kao što je ekonomija, ali ja nisam siguran da za tri meseca ponovo nešto neće iz Prištine da ispliva što će biti sporno bez obzira na sporazume. Oni su do sada sve sporazume prekršili, sve su slagali", ocenjuje Dačić.

Brnabić: Važnost sporazuma shvatićemo kroz nekoliko godina

Premijerka Srbije Ana Brnabić navodi da sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa Beograda i Prištine izuzetno važan.

"Presrećna sam što je ovaj sporazum potpisan i što je Srbija predstavljena na ovakav način. To koliko je važan ovaj sporazum shvatićemo kroz nekoliko godina, u nekom trenutku u budućnosti", navela je premijerka.

Ističe da Srbija ekonomski dobija nekoliko stvari, pre svega da se privremene institucije u Prištini uključe u mini-Šengen.

Mali: Sporazum pozitivan signal za investitore

Ministar finansija Siniša Mali navodi da sporazum predstavlja veliki signal za investitore i investicije.

"Srbija i Zapadni Balkan kao destinacije postaju još atraktivnije, još bolje i to je veliki korak napred ne samo za normalizaciju odnosa već i za ekonomski napredak", navodi Mali.

Dodaje da su neke od najbitnijih tačaka ulaganja u infrastrukturu - puteve, železnice, što će kako kaže, doprineti razvoju privrede, a samim tim i boljem standardu građana Srbije.

"Izgradnja auto-puta od Niša do Prištine, izgradnja i rekonstrukcija železničkih pruga prema Prištini i Merdaru. To je preko dve milijarde evra ivesticija zašta se amerilka vlada opredelila i zašta ona garantuje da će obezbedit finansijska sredstva da se ti veliki infrastrukturni projekti završe", navodi Mali.

Dodaje da će američka razvojna banka, čiji je godišnji budžet 60 milijardi dolara, otvoriti posebnu kancelariju u Beogradu.

"I oni su spremni da dobar deo tog budžeta investiraju u Srbiju i u region, ne samo u infrastrukturu već i u garantne šeme za mikro, mala i srednja preduzeća", navodi ministar finansija. To je važno s obzirom da dovode još veći broj investitora, daju kredibilnost celog procesa ekonomskog razvoja naše zemlje, pomaže kreditnom rejtingu, dovode nove investitore", naveo je ministar. 

Ističe da je ponosan jer je potpisan sporazum koji ima veliki broj ekonomskih tačaka ali i da predstavlja simbol normalizacije, simbol koraka napred.

 "Ne gledamo više u prošlost, hoćemo da gledamo u budućnost", poručio je Mali.

петак, 20. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи