Tajna niškog sefa

Gradsku kuću u Nišu, sedište gradonačelnika i gradskog veća, mnogi smatraju najlepšom javnom zgradom. Sagrađena je kao prva filijala Narodne banke tadašnje kraljevine Jugoslavije, gotovo 50 godina zgrada se ne koristi kao banka, ali je sef ostao sačuvan. Danas u njemu nema para, ali ima vrednih stvari.

Sef je sasvim očekivano teško otvoriti a masivna vrata, proizvedena u Beču danas čuvaju uglavnom uspomene - poklone i dokumentaciju, kaže nezvanični čuvar sefa Mihajlo Zdravković, koji već pet godina koristi kancelariju u kojoj je sef.

"Unutra su istorijske stvari, pokloni koje je grad dobio kroz razne posete, tu su i medalje i pehari koji su osvajani, zatim službeni glasnici i protokoli iz sedamdesetih godina", kaže Mihailo Zdravković.

Najzanimljivije od svega su uredno složene fotografije Titove posete Nišu. Tek nedavno je počelo sređivanje svega onoga što je godinama odlagano ovde, tako da za sada sef nije dostupan široj javnosti.

Đorđe Vajfert, čovek sa novčanice od hiljadu dinara bio je veliki industrijalac i guverner Narodne banke Jugoslavije. On je 1924. godine na obeležavanju desetogodišnjice od početka Prvog svetskog rata postavio kamen temeljac za ovu zgradu.

Reprezentativnost nekadašnje banke podstakla je 70 tih godina prošlog veka preseljenje gradskih funkcionera, a u bogato ukrašenom foajeu do 90 tih su se obavljala venčanja.

"Kada uđete u nju i pogledate šta se sve tu nalazi od mozaika, od novih plafona. kada pogledate fasadu napolju, kada vidite tu dekoraciju, fasadnu plastiku, sve vam je jasno koliko je ona i dobro napravljena i koliko je reprezantativna", kaže Đorđe Stošić iz zavoda za zaštitu spomenka kulture.

"Moram priznati da svi oni koji su ušli u ovu zgradu oduševljeni su njenim izgledom i rado se vraćaju. Šalje se poruka iz Niša da je Niš otvoreni grad", objašnjava Sanja Milojković načelnik Službe za poslove gradonačelnika.

Za uredjenje fasade već postoje najave, ozbiljnijih planova za sef nema, ali bi u Novoj godini uz stručnu sistematizaciju zbirke mogao da postane muzejska postavka.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво