Јевреји славе Јом Кипур, Дан покајања и помирења

Са заласком сунца, за јеврејски народ почиње Јом Кипур, Дан покајања и помирења који представља врхунац десетодневног периода кајања. Дан се проводи у молитвама које позивају на праштање и подсећају да нико није безгрешан.

Дан покајања, 25 сати посвећености молитвама и потпуног поста, без јела и пића, трајаће до сутра увече.

У јеврејском календару, Јом кипур сматра се највећим празником који је врхунац десетодневног периода започетог Рош Хашаном - јеврејском Новом годином. Уочи и на дан празника, људи се мире, рукују, моле једни друге за опроштај ако су им раније учинили нешто нажао.

Свевишњи отвара три књиге – Књигу праведника, Књигу грешника и Књигу колебљиваца, којих је највише.

Први се одмах уписују у Књигу живота, грешници у Књигу смрти, а одлука о клебљивцима доноси се на данашњи дан. У том периоду, верници траже опроштај за све лоше учињено, јер сви греси према човеку истовремено су и греси према Богу. На крају, Бог прашта и ослобадја оне који се искрено покају.

Постоји и обичај симболичног преношења грехова на живину. Молитвом се изражава жеља да смрт живине буде откуп за дуг, миран и срећан живот. Заклана живина се затим поклања сиротињи, многи дају прилог у новцу.

Носи се бела одећа, кожна обућа је забрањена. Обредни део празника завршава се последњим отварањем светог ормана у којем се држе свици Торе, молитвом и оглашавањем традиционалног рога, софара.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво