Писац који разгаљује

Професор књижевности и уредник Јелена Журић говори о томе зашто воли роман ''Позив на погубљење'' Владимира Набокова. Ово дело, објављено 1938, Владимир Набоков је сматрао својим „најсањарскијим и најпоетичнијим романом”. У књизи се говори о механизмима друштвене репресије, о егзистенцијалном „страху и дрхтању“, о кривици и казни, о жртви и џелату. Пишући роман о овоме, аутор се залаже за човекову духовну слободу и право на лични, измаштани свет.

О свему томе Владимир Набоков пише користећи се пародијом и гротеском, удружујући лиричност са хумором. Наша саговорница управо у овим особинама види основни квалитет његовог дела. Владимир Набоков је, по њеном мишљењу, писац који разгаљује, а то је у стању да чини јер поседује мађионичарску вештину стварања светова уз помоћ језика.

Владимир Набоков потиче из угледне руске породице. Русију је напустио 1919. Студирао је француску и руску књижевност на Кембриџу. У Сједињене америчке државе преселио се 1940. године. Писао је на руском и енглеском језику, а светску славу стекао је романом ''Лолита'', објављеном 1955. По многима, Владимир Набоков је један од писаца који је пресудно утицао на модернизацију савременог књижевног израза.

Јелена Журић је дипломирала на групи за југословенске и општу књижевност на Филолошком факултету у Београду. Одбранила је докторску дисертацију са темом ''Поетика прозе Воје Чолановића''. Радила је на радију, телевизији, писала приказе и правила интервјуе, а скоро двадесет пет година радила је као наставник у основној и средњој школи. Тренутно ради као уредник у издавачкој кући Едука. Аутор је и коаутор више уџбеника из области српског језика и књижевности.

Аутор и водитељ емисије: Војислав Карановић.

 

Моја књига

Autor:
Војислав Карановић

Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво