среда, 04.03.2020, 12:16 -> 12:57
Извор: РТС
Šest navika koje menjamo zbog koronavirusa
Istraživanja javnog mnjenja koje je Agencija „Ipsos“ sprovela u osam zemalja – Australiji, Kanadi, Francuskoj, Nemačkoj, Japanu, Rusiji, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Državama – pokazuju da se informacije o širenju novog koronavirusa Kovid-19 budno prate i da većina veruje da će se situacija pogoršati. Na pitanje koje mere će lično preduzeti da bi se zaštitili od zaraze, većina je navela samo pranje ruku i neodlazak na put. No, da li će nam se samo to promeniti u našoj svakodnevici.
Razloga za paniku zbog pandemije nema i preduzimaju se sve potrebne mere da se ona spreči – tvrde zvaničnici u svim zemljama, ali naglašavaju da se od svakoga pojedinačno zahteva odgovorno ponašanje i preporučuju mere zaštite. Kako će izgledati naši životi ako se budemo revnosno pridržavali svih preporuka kako bismo smanjili mogućnost širenja zaraze?
Zabrana rukovanja i grljenja
Ministar unutrašnjih poslova Nemačke imao je hrabrosti da kancelarki Merkel ne prihvati pruženu ruku. Ona ga je zbog toga pohvalila, ali s druge strane, britanski premijer Boris Džonson se pohvalio da se rukovao sa obolelima.
Kako ne prihvatiti pruženu ruku rođaka, prijatelja, kolege, poslovnog partnera? Kako izjaviti saučešće ili nešto nekome čestitati? Da li će oni zbog toga misliti da smo nepristojni ili da smo paranoični hipohondri. Da li ćemo mi misliti da su oni neodgovorni i nasrtljivi. U svakom slučaju, teško ćemo izbeći neprijatne situacije ukoliko želimo da sledimo preporuke.
Zabrana ljubljenja
Tri poljupca prilikom susreta nisu samo srpski običaj. Kod Francuza je navodno, četiri puta. Ali da je i samo jednom, preporuka je da to nikako ne činimo jer se virus prenosi kapljičnim putem, a ljubljenje je najsigurniji način da razmenite kapljice sa drugom osobom.
Ukoliko smo odgovorni prema sebi i prema drugima, naravno da bi trebalo da izbegavamo ljubljenje, ali opet se postavlja pitanje, kako čestitati rođendan, kako izljubiti mladence, da li da prestanemo da ljubimo svoju decu ili partnera? Na kakvim iskušenjima će se naći mnoge veze, posebno ako se nastavi trend da su žene otpornije na infekciju?
Držite dovoljno odstojanje od obolelih (jedan do dva metra)
Ako i ne koristite javni prevoz, teško da ćete uspeti da se pridržavate ovog pravila a da nastavite sa normalnim životom. Simptomi bolesti se mogu pojaviti tek posle dva do tri dana, tako da ni ne možemo znati ko je oboleo, a ko nije. Takođe, kod nekih osoba simptomi su blagi, tako da mogu misliti da je u pitanju obična prehlada i nastaviti sa svakodnevnim obavezama.
To znači da bi trebalo izbegavati javne skupove i mesta na kojima su gužve – koncerte, bioskope, utakmice, pozorišta, tržne centre, restorane... Da li ćemo zabraniti detetu da ide u školu? Da li će studenti prestati da idu na predavanja? Da li će profesori prestati da drže časove? Da li ćemo prestati da idemo u kupovinu, na pijacu, posao? Moramo li odložiti svadbeno veselje, proslavu rođendana, druženje sa prijateljima, jer kako stvari stoje maske nisu dovoljna zaštita.
Za sada znamo samo kako je ovo rešeno u Vuhanu, ali se nadamo da nas neće zadesiti slična sudbina.
Perite ruke redovno i temeljno
Preporuka je da ruke peremo redovno, najmanje dvadeset sekundi toplom vodom i sapunom sve do ručnog zgloba. Da pristima ne dodirujemo lice, sluznicu usta, očiju i nosa i da ne dodirujemo lice prijatelja i članova porodice.
Pranje ruku je nešto što nas uče od najranijeg detinjstva, no većina sigurno nije stekla naviku da to čini tako temeljno, redovno i savesno. Pomislite šta sve dodirnete tokom dana. Koliko vrata otvorimo, koliko dugmića pritisnemo na bankomatima, telefonima na poslu, tastaturama, u liftovima. Koliko nam novca prođe kroz ruke, koliko raznih papira...
Virus opstaje na predmetima koje je dodirnula zaražena osoba. Procene su da može da preživi od pet minuta do devet dana. Zato bi trebalo da kijamo u lakat i da upotrebljenu maramicu odmah sklonimo van domašaja i na adekvatno mesto.
Dakle, ili ćemo razviti opsesivno-kompulzivni poremećaj i stalno prati ruke ili da pokušamo sa rukavicama. Jedinstvena prilika i da se odviknete od grickanja noktiju.
U slučaju opasnosti trebalo bi u kući pripremiti stvari neophodne za život
Stvaranje kućnih zaliha na ovim prostorima nije novina. Ovih dana smo videli neobične slike iz italijanskih samoposluga sa potpuno ispražnjenim rafovima. Po nekim izveštajima izgleda da su i Nemci počeli da prave zalihe, dok su u Kini akcenat stavili na kućnu dostavu.
Rešenja su različita, no preporuke kažu da ukoliko uzimate lekove, pobrinite se da ih imate dovoljno za čitav mesec. Nabavite životne namirnice koje se ne kvare brzo. Pobrinite se za svoje starije ili bolesne roditelje, rođake, ali i komšije. Na vreme razmotrite mogućnosti za brigu o bolesnoj deci i napravite plan za brigu o bolesnim članovima porodice, a da pritom sebe ne zarazite.
Šta poslodavci treba da preduzmu
Italijanska pošta je svim radnicima koji svoj posao mogu da rade i od kuće preporučila da to i učine. Pojedine avio-kompanije koje su se suočile sa drastičnim padom putnika, nude neplaćeno odsustvo.
Poslodavac je dužan da obezbedi svež vazduh na radnim mestima, što podrazumeva i zamenu filtera na ventilacionim sistemima. Trebalo bi da obezbede sredstva za higijenu ruku – sapun, papirne maramice, ali i maramice ili sprej za čišćenje kompjuterskih tastatura, telefonskih aparata i ostalog kancelarijskog nameštaja.
Radnike s akutnim simptomima bolesti disajnih puteva ili oni koji se razbole tokom dana, odmah bi trebalo odvojiti od ostalih zaposlenih. Zaposleni koji kod kuće imaju zaraženog člana porodice, o tome bi trebalo da obaveste pretpostavljenog. Ukoliko zaposlenog šalju na službeni put, poslodavci bi morali da prouče smernice za svaku destinaciju i radnika da pregleda lekar pre odlaska. Ukoliko se radnik razboli na putu, o tome odmah mora da obavesti nadležne.
Коментари