четвртак, 11.02.2021, 07:37 -> 09:14
Извор: РТС
Аутор: Јасмина Вујновић Милошевић
Nauka i tehnologija ključ međunarodne saradnje – razgovor sa ambasadorom Islamske Republike Iran u Beogradu
Ambasada Islamske Republike Iran u Beogradu 11. februara obeležava Nacionalni dan Irana. Pre tačno 43 godine, Islamskom revolucijom (januar 1978 – decembar 1979) iransko društvo je doživelo potpune promene. Iz monarhističkog uređenja, kada je vladao šah Mohamed Reza Pahlavi, društveni sistem je prešao u novo uređenje – islamsku republiku. Vođa i osnivač islamske republike bio je ajatolah Ruholah Homeini.
Posebno mesto u Iranu danas zauzimaju nauka i obrazovanje. O njihovom značaju razgovarali smo sa ambasadorom Islamske Republike Iran u Beogradu, Njegovom ekselencijom gospodinom Rašidom Hasanom Purom Baeiom.
Vaša ekselencijo, magistrirali ste na Regionalnim studijama na Islamskom univerzitetu Azad u Teheranu. Persijska kultura je dala svoj doprinos svetskoj umetnosti i nauci. Iran je među vodećim azijskim zemljama koje ulažu u razvoj nauke. Čemu Iran – kada je nauka u pitanju – najviše posvećuje pažnju?
Koristeći domaću tehnologiju, Islamska Republika Iran je tokom poslednje četiri decenije uspela da postane jedna od najnaprednijih naučnih i industrijskih zemalja sveta, posebno u oblastima novih tehnologija, kao što su nanotehnologija, vazduhoplovna svemirska tehnologija, kvantna fizika, genetika, kloniranje, vazduhoplovne i odbrambene industrije, nuklearne energije, IT i medicinske nauke, uključujući transplantaciju organa i razvoj kompleta za otkrivanje koronavirusa i proizvodnju vakcine protiv tog virusa. Gotovo sva ta dostignuća rezultat su napora iranske nacije i stručnjaka i ostvaruju se pod sloganom znanja, moći i nauke u službi čovečanstva. Tokom četiri decenije razvoja nauke u Iranu postignut je „skok" koji potvrđuju sve relevantne baze podataka o naučnim citatima. U međuvremenu, naučni razvoj se ne ogleda samo kroz članke i citate.
Razvoj istraživačkih centara i univerziteta, kao i prisutnost na međunarodnim rang-listama, drugi su faktori koji su ubrzali naučni razvoj Irana. Tokom protekle četiri decenije uspeli smo da prevaziđemo nepismenost i povećamo kapacitete univerziteta i visokoškolskih ustanova. Stopa pismenosti povećala se sa 50,3 odsto (1979), na 95,2 odsto. Broj univerziteta i visokoškolskih ustanova u Iranu povećao se sa 20 na 2.569. Prema dostupnim statistikama, Iran je u pogledu nauke na 16. mestu u svetu i na prvom mestu u islamskom svetu. Godine 1979. bilo je samo 180.000 studenata, dok je taj broj danas veći od pet miliona. Broj učenika se takođe povećao sa sedam miliona na više od petnaest miliona. Važno je napomenuti i da Iran trenutno zauzima 17. mesto u svetu kad je reč o objavljenim naučnim radovima i 19. mesto po vrhunskim naučnim člancima.
Kako je organizovano obrazovanje u vašoj zemlji? Koliko je bitna regionalna saradnja u toj oblasti i da li Srbija i Iran koriste sve mogućnosti u saradnji u oblasti nauke i obrazovanja?
Danas su nauka i tehnologija jedne od najvažnijih komponenti međunarodne naučne saradnje. Nauka i tehnologija, uopšte, i naučno-tehnološka diplomatija posebno, imaju sposobnost da obezbede nacionalne interese u bilo kojoj situaciji, važan su činilac meke moći na ekonomskom, kulturnom, političkom i bezbednosnom polju. Naučni razvoj u Iranu je dostigao prelomnu tačku u kojoj se proizvodnja u nauci preusmerila sa kvantiteta na kvalitet. Dokument koji predstavlja viziju Irana u 2025. godini predviđa da će ta islamska republika biti na prvom mestu u Jugozapadnoj Aziji u oblasti ekonomije, nauke i tehnologije. Poslednjih godina Islamska Republika Iran je osmislila i sprovela programe za osnaživanje i povećanje učešća žena u nauci i tehnologiji, koji pružaju jednake mogućnosti, ostvarujući atmosferu meritokratije. U skladu sa programom tehnološkog razvoja i pažnjom posvećenom kreativnim industrijama, primenjen je program podrške razvoju kompanija zasnovanih na znanju i kreativnosti i start-ap kompanija. Islamska Republika Iran je uvek naglašavala potrebu unapređivanja saradnje u različitim dimenzijama, uključujući memorandume o saradnji, održavanje obrazovnih i istraživačkih radionica u vezi sa univerzitetima i obrazovnim institucijama, održavanje domaćih i regionalnih konferencija o nauci i tehnologiji. Takođe, mogućnost davanja stipendija u oblastima vezanim za persijski jezik i književnost, kao i pozivanje stručnjaka iz drugih zemalja da učestvuju u naučnim i istraživačkim aktivnostima, smatra za deo svoje principijelne politike. Kapaciteti i potencijali naučne i istraživačke saradnje u različitim akademskim oblastima između Islamske Republike Iran i Republike Srbije veoma su značajni. Do sada je aktiviran samo deo njih. Razmena studenata i profesora, uz različite univerzitetske stipendije između dve zemlje, kao i objavljivanje zbirke istraživačkih i naučnih članaka, među merama su koje su do sada preduzete između dve strane. Trenutno u Srbiji studira više od 80 iranskih studenata u različitim oblastima, posebno su zastupljene stomatologija i medicina. Takođe, jedan broj iranskih studenata godišnje šalje se u Srbiju da budu stipendisti u okviru projekta „Svet u Srbiji".
Nedavno, tačnije 25. januara, održana je i Međunarodna konferencija o sportsko-obrazovnoj saradnji između Srbije i Irana na Sportskoj akademiji u Beogradu. Da li u oblasti sporta postoje mogućnosti za usavršavanje i stipendiranje studenata obe zemlje i da li je to put koji može da gradi jače diplomatske veze između Srbije i Irana?
Dve zemlje veruju i odlučne su u pogledu održavanja i razvoja saradnje u svim dimenzijama, uključujući političku, ekonomsku, privrednu, kulturnu, umetničku i sportsku. S ciljem optimizacije, institucionalizacije i organizovanja sportske saradnje u različitim oblastima, nedavno je održan sportski vebinar na kome su učestvovali sportski zvaničnici i zainteresovane strane dve države. Izrazili su punu spremnost za niz vidova saradnje, uključujući obuku i stipendije. Obe strane veruju da sportska diplomatija može da ojača odnose i u drugim oblastima.
Коментари