Гелп, сличице које говоре више од речи

Када су уписали Електротехничку школу „Никола Тесла“ образовни профил Електротехничар рачунара - Славиша Блешић, Никола Здравески, Иван Цумпф и Богдан Тодић, нису ни помишљали да ће се бавити психологијом и педагогијом. Свет рачунара и програмирања добио је посебну димензију када је на иницијативу професорке Јасне Ристић, у сарадњи са Сањом Денић, дефектологом ОШ „Миодраг Матић“ из Београда, започет рад на стварању апликације за комуникацију коју су назвали ГЕЛП.

ГЕЛП је андроид апликација која је намењена пре свега особама са немогућношћу вербалног изражавања. Она омогућава изражавање мишљења, ставова и потреба и то на веома лак и једноставан начин – избором сличице са претходно снимљеном аудио поруком.

Приликом преузимања, апликација је празна. Унос картица се врши једноставним кретањем кроз подешавања апликације на врху екрана. Свака картица садржи слику, текстуалну поруку и аудио поруку.

Родитељ или стручњак који ради са дететом прави картице којима оно изражава своје мишљење, ставове, потребе или жеље. Дете притиском на одређену картицу активира поруку и на тај начин одговара на поруку, тражи нешто... Сличица омогућава детету да на основу конкретне слике каже шта жели.

Апликација има две иконе за брзе одговоре – смајлија за „Да“ и тужно лице за „Не“. Тако дете може брзо да одговори на кратка и једноставна питања.

ГЕЛП апликација је на српском језику. Одликује је једноставност коришћења и интерактивност. Може се користити као средство комуникације, рехабилитације и као дидактичко средство у савладавању градива код деце са комуникацијским проблемима и сметњама у развоју.

Истраживачка авантура

Ова апликација представља производ добре сарадње и мултидисциплинарног повезивања знања, искуства и праксе дефектолога Сање Денић са знањем ученика Електротехничке школе „Никола Тесла“.

За ученике, рад на овој апликацију представљао је прави изазов и истраживачку авантуру. Рад је захтевао проширивање стручног знања и трагање за информацијама ван школских уџбеника али за Славишу, Николу, Ивана и Богдана, то је био терен на којем су се лако сналазили.

Оно што је за њих била велика непознаница, јесте област која је захтевала излазак из оквира школе и упознавање са особеностима света деце која имају тешкоће у вербалној комуникацији или чак потпуну немогућност вербалне комуникације.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 14. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара