Trampova administracija ukinula mogućnost Harvardu da upisuje strane studente

Administracija američkog predsednika Donalda Trampa danas je blokirala mogućnost Univerziteta Harvard da upisuje strane studente, što je značajno pojačanje napora administracije da izvrši pritisak na koledž da se uskladi sa predsednikovom agendom, prenosi Njujork tajms.

Administracija je obavestila Harvard o odluci nakon rasprave poslednjih dana o legalnosti zahteva za dostavu obimnih evidencija kao dela istrage Ministarstva za unutrašnju bezbednost, prema rečima tri osobe upoznate sa pregovorima.

"Pišem vam da vas obavestim da se sa trenutnim dejstvom opoziva sertifikat za Program studenata i posetilaca razmene Univerziteta Harvard", navodi se u pismu koje je univerzitetu poslala ministarka unutrašnje bezbednosti Kristi Noem, u koje je imao uvid Njujork tajms.  

Portparoli Ministarstva za unutrašnju bezbednost i Harvarda nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.

Jednu od kontroverznih odluka Donalda Trampa danas je osporio i sud.

Okružni sudija Mjong Džun u Bostonu blokirao je danas administraciju predsednika SAD Donalda Trampa da sprovede njegovu izvršnu naredbu o raspuštanju Ministarstva prosvete SAD, i naredio da se na posao vrate zaposleni koji su otpušteni.

Sudija Mjong Džun je, na zahtev grupe saveznih država predvođenih demokratama, školskih okruga i sindikata nastavnika, izdao zabranu kojom se Ministarstvo prosvete sprečava da nastavi sa masovnim otpuštanjem najavljenim u martu za preko 1.300 zaposlenih, što bi smanjilo broj zaposlenih za polovinu, preneo je Rojters. 

"Zapisi obilno otkrivaju da je prava namera optuženih da efikasno raspuste odeljenje bez ovlašćujućeg zakona", napisao je u zabrani Džun, koga je imenovao  Trampov demokratski prethodnik Džozef Bajden. 

Advokati Ministarstva pravde su ranije tvrdili da masovna otpuštanja nisu bila pokušaj zatvaranja tog ministarstva, već zakonit pokušaj da se eliminiše birokratsko preopterećenje, a istovremeno efikasnije ispuni njegova ukupna zakonska misija. 

Sudija Džun je rekao da smanjenja broja zaposlenih imaju suprotan efekat, i da su "onemogućila" Ministarstvu "da obavlja svoje zakonski propisane funkcije". 

On je naložio američkoj administraciji ne samo da vrati radnike Ministarstva prosvete na posao, već i da zaustavi sprovođenje Trampove direktive od 21. marta o prenosu studentskih kredita i programa za osobe sa posebnim potrebama na druge savezne agencije. 

Ministarstvo prosvete, koje je Kongres stvorio 1979. godine, nadgleda 1,6 biliona dolara studentskih kredita, sprovodi zakone o građanskim pravima u školama i obezbeđuje savezno finansiranje za okruge kojima je to potrebno.

Smanjenja broja radnih mesta u Ministarstvu prosvete objavljena su nedelju dana pre nego što je američki predsednik Donald Tramp potpisao izvršnu naredbu kojom se poziva na zatvaranje tog ministarstva, nakon predizbornog obećanja konzervativcima usmerenog na ostavljanje školske politike gotovo u potpunosti u rukama država i lokalnih odbora. 

U kombinaciji sa 600 zaposlenih koji su prihvatili ponude za isplatu otpremnina, Ministarstvo prosvete je saopštilo da će nakon smanjenja broja radnih mesta imati 2.183 zaposlenih, u odnosu na 4.133 kada je Tramp stupio na dužnost 20. januara. 

Demokratski državni tužioci iz 20 američkih saveznih država i Distrikta Kolumbija, kao i školski okruzi i sindikati nastavnika, zatim su podneli tužbu, rekavši da su smanjenja onemogućila Ministarstvo prosvete da ispunjava svoje dužnosti upravljanja finansiranjem škola i studentskih kredita, i sprovođenja zakona o građanskim pravima.

субота, 24. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом