Читај ми!

Sultan uvodi strogi šerijatski zakon

Hasanal Bolkiah, sultan Bruneja, objavio je dekretom da će se od sutra primenjivati strogi šerijatski zakon kažnjavanja. Dekret je izazvao, inače retku, kritiku domaće javnosti kao i međunarodnu osudu. U šerijatske kazne spadaju bičevanje, smrt kamenovanjem i odsecanje udova.

Uz veru i zahvalnost svemogućem Alahu, proglašavam da će se sutra, 1. maja 2014. godine, videti sprovođenje prve faze šerijatskog zakona, posle čega će uslediti ostale faze, naveo je apsolutni vladar u kraljevskom dekretu, javila je agencija AFP, prenosi Tanjug.

U šerijatske kazne spadaju bičevanje, smrt kamenovanjem i odsecanje udova, a kada su najavljeni ti planovi početkom ove godine došlo je do osude na društvenim mrežama tog malog, uspavanog sultanata.

U prvoj fazi uvode se zatvorske kazne ili druge vrste kažnjavanja za dela kao što su nedolično ponašanje, nedolazak na molitvu petkom ili trudnoća izvan braka.

Druga faza, koja će početi krajem godine, obuhvata krivična dela kao što su krađe i pljačkanja i predviđa mnogo strože kažnjavanje kao što je odsecanje udova i bičevanje.

Iduće godine počeće kažnjavanje kamenovanjem do smrti zbog krivičnih dela kao što su sodomija i preljuba.

Primena šerijatskog zakona u toj muslimanskoj monarhiji prvobitno je trebalo da krene 22. aprila ali je, iz neobjašnjenih razloga, odložena.

Sultan Bolkiah (67), jedan od najbogatijih ljudi na svetu, istakao je u dekretu da je taj potez nešto što se "mora" u islamu i odbacio je "beskrajne teorije" da je šerijatsko kažnjavanje okrutno i nefer.

Sultan je islam nazvao "zaštitnim zidom" protiv globalizacije, a Brunej je prva zemlja u istočnoj i jugoistočnoj Aziji koja je uvela šerijatski zakon kažnjavanja na nacionalnom nivou.

Muslimani koji čine 70 odsto stanovništva su uglavnom zadovoljni odlukom svog vladara, ali nemuslimansko stanovništvo privatno izražava nelagodu zbog takve odluke.

Oko 15 odsto stanovništva čine etnički Kinezi.

Kancelarija UN za zaštitu ljudskih prava je početkom aprila izrazila duboku zabrinutost zbog uvođenja šerijatskog kažnjavanja, naglasivši da obično žene nose teret kažnjavanja za krivična dela koja uključuju seks.

"To je vraćanje srednjovekovnom kažnjavanju", smatra zamenik direktora organizacije "Hjuman rajts voč" za Aziju Fil Robertson.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 29. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом