Iz Rače - izvezen prvi kontigent meda u Kinu. Sa nestrpljenjem se čeka odgovor iz Kine

Nakon što je pre gotovo godinu dana stupio na snagu Sporazum o slobodnoj trgovini, iz Srbije je izvezen prvi probni kontingent meda u Kinu. Med srpskih pčelara poslat je iz Pogona za prikupljanje i plasman meda "Naš med" u Rači. U toj opštini sa nestrpljenjem očekuju odgovor iz Kine.

Falsifikovani med, veliko uginuće pčela, slab prinos i otkup na tržištu. To su samo neki od problema sa kojima se susreću pčelari. Među njima je i Suzana Prvulović iz Rače kod Kragujevca.

“Pčelarim sa 150 košnica jednu deceniju i ovaj naravno u maloprodaju ide jedan deo, a drugi deo ide, išao je pogonu i ostalim otkupljivačima kada bude, pre svega uvek pogonu”, navodi Suzana Prvulović, pčelarka.

Zbog Pogona "Naš med", Rača je od 2020. srpski trezor meda. Odavde je put Kine otišlo oko 700 kilograma zlatnog sirupa.

“Prva količina našeg meda koji je otišao koji se uputio u Kinu jeste bagremov med, bagremov med koji je da kažem inače vrhunskog kvaliteta i od pčelara Saveza pčelarskih organizacija Srbije i standarda kvaliteta dobra pčelarska praksa. Pakovanja koja smo poslali jesu 30g, 250g, 500g i kilogramsko pakovanje”, navodi Nenad Portić, direktor Pogona "Naš med" u Rači.

Sada se čeka da Kinezi ocene sprski med. Ako im se svidi, sledi izvoz u „zemlju zmaja".

“Ovaj plasman za Kinu, ako bude plasmana i većeg plasmana biće nam jako bitan”, kaže Suzana Prvulović, pčelarka.

Kao i za Raču, jer iz te opštine med se već izvozi u Bosnu i Hercegovinu, Italiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Švajcarsku.

“Tržište Kine nam je jako interesantno i mislim da će to biti od zaista velikog značaja. Svakako za dalji razvoj opštine. To su možemo da kažemo, da pčelari su zaista jako organizovani kod nas u opštini Rača i ima ih u velikom broju. Mi smo ih kao opština pomagali - pčelare u prethodnom periodu kroz razne konkurse, planiramo da to činimo i dalje”, ističe Branko Radosavljević, predsednik Opštine Rača.

Kako bi, kako kažu, pospešili izvoz meda. Do Kine je stigao zahvaljujući Sporazumu o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine, kojim je obuhvaćeno oko 20.000 proizvoda. Za sada je carine oslobođeno 60 odsto robe, a u narednim godinama biće još 30, među kojima je i srpski med.

среда, 16. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом