Читај ми!

Velika ponuda na stočnoj pijaci

Stočna pijaca u Ristovcu kod Vranja najveća je u Pčinjskom okrugu. U ponudi je više desetine grla razne stoke, a kao prodavci i kupci dolaze i Srbi, Albanci i Romi.

Srbi, Albanci i Romi kupuju, ali i prodaju grla razne stoke na stočnoj pijaci u Ristovcu kod Vranja, koja je najveća u Pčinjskom okrugu.

Zadovoljan je i prodavac, a i kupac, pronašli su računicu. Jedan je dobio novac, a drugi svinju.

"Treba da se kupi prase pa da se čuva, koncentrat, vakcine i kukuruz, neka velika računica nema", kaže Božidar Mladenović, prodavac.

"To je hranjeno domaćom hranom i tu je zadovoljstvo, a sigurno je jeftinije nego u prodavnici", kaže Mika Đokić.

Pogodba se nekad završi i drugačije.

"Svako hoće da kupi bez pare, na poček, ali nema", kaže Novica Đorđević iz Rataja.

Stočna pijaca u Ristovcu kod Vranja ima tradiciju dugu više od pola veka. Stoka iz okolnih i planinskih sela prodaje se po dogovoru. Najviše svinje, prasići i telad za tov.

"Svi kalkulišu da prođu jeftinije. Trudimo se više da prodamo, čuvali smo pošteno", kaže Miloš Stošić iz Rakovca.

"U prodavnici su cene visoke 550 dinara, a ovde izađe 300 dinara kilo, plus prženica, mast, sve to treba", kaže Dime Kocić iz Vranja.

U Vranju važi izreka: "100 kila svinja, 200 kila mast, obaška čvarci".

"Ovo važi samo kad treba da prodamo, ova svinja ima 200 kilograma, a mast izađe oko 20 kilograma", kaže Slaviša Antić iz Ristovca.

Svinje se prodaju po ceni od 180 do 220 dinara, prasići od 220 do 250, a telad od 300 do 380 dinara. Prodavci tvrde da su cene na nivou prošlogodišnjih.

rts.vranje@rts.rs
+381 17 424 945

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом